Oko

Sladkosti

Jen málokdo odolá lákavé chuti i vzhledu sladkostí. Nejrůznější šlehačkové dortíky, řezy, zmrzliny, ovocné poháry a další dobroty lákají naše mlsné jazýčky.

Láska ke sladkostem je zřejmě stará jako lidstvo samo. V pavoučí jeskyni ve španělské Valencii se uchovalo několik nástěnných maleb starých kolem 10 000 let, které znázorňují sbírání medu. Je na nich lidská postava zavěšená na lanech. V jedné ruce drží košík, druhou rukou sahá do včelího úlu a kolem ní jsou včely. Podobné obrazy známe i z jižní Afriky a z Indie.

Sladkosti

Jedním z nejstarších dokladů lásky k sladkostem je archeologický objev z města Eilos v západním Švédsku. Hrouda pryskyřice smíchané s medem nese ještě otisky chrupu dítěte, které si na této pravěké žvýkačce pochutnávalo. Stáří nálezu: 9000 let.

V antickém Římě se bohu Ianovi, po němž byl pojmenován měsíc leden (latinsky ianuarius), dokonce přezdívalo bůh sladkého pečiva. Na jeho počest se vždy počátkem ledna pekly kulaté chlebíčky z medového těsta. Z nich pak vznikly roscones de Reyes, koblihy králů, vánoční pečivo, které se těší velké oblibě ve Španělsku.

Ohlédnutí do historie sladkostí

Prvním sladidlem, které člověk začal používat, byly některé druhy ovoce a med. Dnes víme, že med obsahuje různé druhy cukru - například fruktózu (38 %), glukózu (31 %), sacharózu (1,5 %) a další disacharidy a vyšší cukry (8,5 %). Med byl jediným snadno dostupným sladidlem pro kuchyňskou úpravu mnoha pokrmů. Ve starých řeckých receptech najdeme medové bonbony, koláče, ale také masitá a zeleninová jídla s přísadou medu. Stejné nebo velmi podobné kuchařské recepty jsou i ve středověkých kuchařkách po celé Evropě.

Cukr jako takový se začal používat relativně nedávno. Vyrábí se z řepy nebo cukrové třtiny. Ta pochází z Indie a v Evropě se rozšířila až po křižáckých výpravách. Zpočátku byla považována za exotickou rostlinu s léčivými účinky. V jednom středověkém lékařském textu se tvrdí, že "existuje zvláštní druh medu, kterému se říká cukr. Pochází z Indie a vypadá jako sůl a jako sůl se také rozpouští. Je velmi dobrý na žaludek, a když se polyká s vodou, prospívá zažívacímu ústrojí."

Ve Španělsku ovládaném muslimy se cukrová třtina pěstovala ve velkém. Svědčí o tom mimo jiné i fakt, že v patnáctém století existovalo pouze v andaluském přístavu Motril šestnáct cukrovarů.

Největším světovým producentem cukru je dnes Kuba. Cukrovou třtinu dovezl do Nového světa při své druhé plavbě Kolumbus z Kanárských ostrovů do Santo Dominga.

Sladivost

Všechny cukry, když se rozpouštějí v ústech, chutnají sladce. Je dobré vědět, jak intenzivní je jejich sladká chuť, tedy jakou mají sladivost, a uvědomit si, že jediný gram běžně užívaného cukru obsahuje čtyři kilokalorie. Zvolíme-li si sladivost běžného cukru (sacharózy) za základní jednotku, pak glukóza má asi o polovinu menší sladivost, zatímco fruktóza je o čtyřicet procent sladší. Sladivost umělých sladidel je mnohonásobně vyšší. Například u cyklamátů se pohybuje od 30 do 80, u aspartamu od 100 do 200 a u sacharidu je to přes 200.

Španělské sladkosti

Tradiční sladkosti, cukroví a sladké pečivo zdědili Španělé od Římanů. Připravují ale i různé židovské a arabské speciality. Některé mají velmi zvláštní názvy. Například nadýchaným sladkým kobližkám se říká jeptiščiny pusinky. Těžko říci proč. Velmi oblíbené jsou i další pamlsky s posvátnými názvy jako žloutkové cukroví svatého Leandra, svaté Terezy nebo svaté Uršuly, krém svatého Josefa, piškot svatého Blase, mandlové válečky svatého Expedita, svatého Floriana nebo přímo nebeské žloutkové řezy či andělské nudle.


Další články

Chuť je smyslem, který člověku poskytuje asi největší slast.
Javorový sirup
Parní lokomotivy na Kubě jsou historické skvosty, které je v jiných zemích možno spatřit pouze při historických jízdách a v muzeích.
Voda pro žíznivé oblasti.
Němečtí vědci plánují naklonovat dokonalý vánoční stromek a splnit představy zákazníků.
Žvýkačky - Cesta k dnešním žvýkačkám.
Pampeliškový med je chutný a zdravý, přičemž jeho příprava je rychlá a nenáročná.
Vývěsní štíty zvou k posezení u dobrého pití, jídla i mísy plné sladkostí.

Kuchařské recepty na vaření.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů