Darjeeling patří k nejkvalitnějším a nejznámějším čajům na světě. Málokdo však ví, že se v himálajském podhůří pěstuje teprve od poloviny 19. století. Hlavní zásluhu na tom mají Britové a jejich záliba v horách a černém čaji.
Příběh čaje Darjeeling začíná někdy před sto osmdesáti lety v indickém státě Západní Bengálsko. Britští vojáci postupující předhůřím Himálaje tehdy objevili dvoutisícový vrchol, z něhož byla nádherná vyhlídka na zasněžené štíty okolních hor, včetně osmi a půl tisícové Kančendžengy, třetí nejvyšší hory světa. Panorama hor a chladný a čistý horský vzduch se Britům zalíbily. Napadlo je, že by tu mohlo vzniknout rekreační zařízení pro britské důstojníky a správce, které trápila úporná vedra velkých indických měst. Oblast zvanou Dordže Link si pronajali od místního vládce a začali stavět luxusní letní sídlo.
Ve čtyřicátých letech devatenáctého století zkusil vojenský lékař A. Campbell na své zahrádce zasadit první rostliny čajovníku. Čaji se zde dařilo. Bylo jasné, že v okolí města Darjeeling by mohly vzniknout čajové plantáže. Britská vláda záměr podpořila. Po čaji byla v Británii velká poptávka a himálajské podhůří se zdálo být klimaticky vhodným místem pro jeho pěstování.
V roce 1847 začala výsatba dovezených čínských čajovníků, které postupně pokryly všechny vrcholky rozlehlého hřebenu. Tím byla dána další vlastnost čaje značky Darjeeling - omezené množství. Plantáže není možné vzhledem k přírodním poměrům rozšiřovat do nižších poloh, takže pravý čaj Darjeeling je a vždy bude velmi drahý. Nic na tom nemění ani skutečnost, že se ve světě každoročně prodá na čtyřicet tisíc tun tohoto čaje. Většinou jde o padělek, pravého čaje Darjeeling se vyrobí čtyřikrát méně - osm až jedenáct tisíc tun.
Produkce čaje se každoročně zvyšovala. V roce 1866 existovalo devětatřicet plantáží, na nichž se vypěstovalo jedenadvacet tun čaje, v roce 1870 to bylo již 56 tun. Bylo třeba najmout další pracovníky. Kromě Lepčů, původních obyvatel, sem začali přicházet Gurkhové a Šerpové z Nepálu, Bengálci a lidé ze všech částí Indie. V současné době zaměstnává místní čajový průmysl 52 tisíce stálých pracovníků. Během sklizně, která trvá od března do listopadu, přibývá dalších 15 tisíc sezonních dělníků, většinou žen. Dělníci dostávají část mzdy v penězích, část jim je započtena k úhradě ubytování, lékařské péče a stravování.
Významným krokem pro rozvoj Darjeelingu byla stavba úzkokolejné železnice v roce 1878. Začíná v bengálském městě Siliguri a překonává výškový rozdíl dvou tisíc metrů. Její význam klesl s výstavbou silnic. Trati, nebo spíše vlaku, který po ní dodnes jezdí, se přezdívá Toy Train (Vlak hračka). Jeho pýchou je historická lokomotiva vyrobená v Glasgow v roce 1889. Cesta vlakem trvá řadu hodin, ale nabízí nádherné výhledy. Vlak je velkou turistickou atrakcí.
Pěstování čaje je v Darjeelingu spolu s turismem nejdůležitějším zdrojem příjmů s ročním obratem okolo 7,5 milionu dolarů. Příhodné klimatické podmínky a množství slunce dávají čaji neopakovatelnou chuť, pro niž je ceněn na světových burzách. Lístky čaje se sbírají zásadně ručně. Nejvyšší kvalitu mají listy sbírané při tzv. prvním sběru (first flush) na přelomu března a dubna. Po několika týdnech následuje druhý sběr (second flush). Čaj se zpracovává na starých, ale stále funkčních strojích z doby britského panství. Při sušení ztrácí čaj po dvanácti hodinách až tři čtvrtiny svého objemu. Následuje fermentace, při níž čaj získává charakteristickou barvu a vůni. Tento proces nemá přesně danou dobu trvání. Končí ve chvíli, kdy ředitel nebo majitel plantáže čichem usoudí, že má čaj správné aroma. Poté se lístky přesunou do pece vyhřáté na 112 stupňů Celsia a na závěr se roztřídí do skupin. Mezi nejlepší a nejdražší značky patří Thurbo, Castleton a Margaret's Hope. Do Darjeelingu míří za čajem množství turistů. Čeká je překvapení. V místních obchodech jsou k dostání různá balení čaje, ale jeho kvalita je většinou špatná. Veškerá produkce se odváží a jen méně kvalitní druhy se do Darjeelingu vracejí. Typickým nápojem zdejších lidí je teplý, oslazený čaj s mlékem, který se zde prodává na každém rohu. Čajové znalce nepotěší, je však velmi levný, osvěžující a dokonale zaplaší pocit žízně.
Další články
Barvy
Chuť je smyslem, který člověku poskytuje asi největší slast.
Čaj je kulturní nápoj s historií dlouhou téměř pět tisíc let.
Med
Čajovník čínský je stálezelená kulturní rostlina z jejíchž lístků se vyrábí čaj.
Mléko
Rostliny a lidé
Luxusní historické vlaky
Korejský ženšen
Černý čaj je obvyklé zpracování lístků druhu Darjeeling.