Oko

Golfský proud a podnebí Evropy

Golfský proud, to je důležitý činitel, který významnou měrou ovlivňuje podnebí Evropy. Každou změnu v Mexickém zálivu, odkud Golfský proud k břehům Evropy přitéká, tedy poznáme na změnách podnebí na evropském kontinentu.

Prohlédněte si důkladně mapu vegetačních pásů. Již letmým pohledem zjistíte, že mezi oběma břehy severního Altlantiku jsou značné rozdíly v podnebí i rozvoji rostlinstva. Zatímco mnohá místa na pobřeží západní Evropy mají stejnou průměrnou roční teplotu jako Praha, ležící téměř přesně na 50 rovnoběžce severní šířky (tj. přibližně 9-10 °C), ač je jejich zeměpisná poloha daleko severnější, v Severní Americe je podnebí obecně drsnější. Londýn a Dublin mají teplotu v průměru o 0,7 °C vyšší než Praha, ač leží o několik set kilometrů severněji, kdežto Nový Foundland a malé přístavy na severním břehu zálivu sv. Vavřince, i když se nacházejí ve stejné zeměpisné šířce jako Praha, mají průměrnou teplotu nižší o 5 až 7 °C. Jižnější Halifax a Montreal by měly mít podnebí jako Benátky a Biarritz, ale místo toho je v nich o několik stupňů chladněji než v Praze.

Na vysokém severu jsou rozdíly ještě nápadnější. Rejkjavík, ležící na stejné úrovni jako Gothab v západním Grónsku, má průměrnou teplotu o více než 6 °C vyšší, a dokonce i mnohem severněji položený Hammerfest v Norsku o 4 °C. V Archangelsku mají průměrnou teplotu 0,3 °C, kdežto Churchill na pobřeží Hudsonova zálivu má průměr -7,9 °C, třebaže leží ve stejné zeměpiské šířce jako Oslo, kde je pouze o tři a půl stupně chladněji než u nás.

Ještě větší rozdíl je v bohatství rostlinstva - průměrné teploty totiž nedokáží vyjádřit to nejdůležitější - průběh sezónních změn. Rostlinstvo nám však prozradí, že jen v Evropě překračují palmy 40° severní šířky, že severské jehličnaté lesy rostou na americkém kontinentu od 45° a tundra začíná na Labradoru hluboko pod 60° s.š., kdežto v Evropě a Asii zasahují jehličnaté lesy až za polární kruh. Hranice mezi mírným a polárním pásmem se cestou přes Atlantik posunuje o více než 15° k severu. Jak je to možné?

Za mírné podnebí vděčí severní Evropa teplu, které přináší Golfský proud.


Další články

Sluneční hodiny jsou jednou z možností měření času.
Kokosová palma je důležitou kulturní rostlinou tropického podnebného pásma.
Čaj je lahodný nápoj a potěcha smyslů.
Stonehenge je megalitická památka v anglické krajině.
Javorový sirup je pochoutka z mízy kanadských javorů.
Dvojčata - setkání dvojčat se každoročně odehrává v americkém městečku Twinsburg.
Těžba ropy na Aljašce, která ukrývá velké množství této suroviny.
Kruhy v obilí jsou zvláštním fenoménem.
Vznik ropy podle různých teorií.
Způsoby měření teploty - rtuťové nebo lihové teploměry se stupnicí ve stupních Celsia, Fahrenheita nebo Réaumura.
Golfský proud udržuje v Evropě mírné podnebí.
Golfský proud mapa - mapa Golfského proudu.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů