Oko

Free Running

Rozběh, skok přes několik metrů širokou propast, zachycení oběma rukama, tak nějak vypadá jeden z prvků zábavy mladých lidí ze světových měst. Při tomto nebezpečném sportu nejde ani o peníze, ani o čas, ale o dokonalé zvládnutí různých technických prvků.

Free Running
Tento obrázek ukazuje jednotlivé fáze free runningu.

Extrémní sporty nemusí být provozovány jen v divoké přírodě. Stejně dobře se jim daří i v hustě zastavěných městských aglomeracích. Jeden z nejpodivuhodnějších vznikl před sedmnácti lety ve Francii. Začalo se mu říkat parkour a v angličtině je známý jako Free Running, tedy volný běh. Jde o pohyb, při němž je třeba překonat různé výškové rozdíly a obtížné překážky, které lze najít ve všech městech. Duchovním otcem této zvláštní disciplíny je Sebastian Foucan z pařížského předměstí Lisses.

Free Running - město jako výzva

Skoky do dálky i výšky, salta ve vzduchu, otočky s rozběhem proti zdi, to vše je třeba zvládnout předtím, než se pustíte do prvních pokusů o přeskok zídky nebo prostoru mezi budovami. Nácviku těchto dovedností, pro Free Running nepostradalných, se dnes věnují stovky lidí z celého světa. Nepočítají metry, které překonali, neměří čas, který během před městské překážky stráví. Vyznavači volného běhu ve městě pokračují ve směru, který vytyčil jeho duchovní otec Foucan. Nejvíce ceněnými hodnotami je překonání sebe sama, neustálé zlepšování techniky i zenový stav mysli, který se dostaví při běhu. Nezájem o měření výsledků dokládá Foucanova odpověď na otázku, který z jeho skoků byl největší. Odpověděl, že to obsolutně netuší.

Technika

Snahu uniknout nudě ve městech zaplatila už řada mladých lidí. Poté, co se volný běh Free Running začal šířit světem prostřednictvím televize a internetu, znásobil se počet zájemců a došlo i k mnoha úrazům, z nichž nejméně jeden dopadl tragicky. Když se v srpnu 2003 objevil na britských obrazovkách pořad na toto téma, přibylo mnoho zlomených nohou a rukou. Brzy bylo všem jasné, že každý, kdo chce skákat z mnohametrových výšek a zůstat přitom zdravý, musí věnovat zvýšenou pozornost technickým detailům. Londýnský odborník na skoky známý pod přezdívkou Ez doporučuje využívat v maximální míře dopady spojené s přemetem. Říká, že kdykoli se člověk řítí značnou rychlostí a dopadne na nohy, znamená to náraz, který nemusí zůstat bez následků. Přinejmenším nebude moci několik měsíců chodit. Naproti tomu kotoul, který je veden přes ramena, nikoli přes páteř, dokáže energii přenést a rozložit. Po dokončení tohoto cviku není tělo nijak poškozeno. Stačí se zdvihnout a pokračovat v běhu.

Zátížení těla při Free Runningu

Jakmile uchazeč o Free Running zvládne základní cviky, může začít se skoky a salty všeho druhu, včetně těch na okrajích budov. Realita se však značně liší od toho, co bylo předvedeno ve filmu Matrix. Existují fyzikální omezení, která je třeba znát. Síly vstupující do hry při odrazu a dopadu lidského těla se rovnají až osminásobku jeho hmotnosti. Při běhu je to pouze trojnásobek. Taková zátěž se objevuje i u jiných sportů. Stačí jmenovat gymnastiku nebo basketbal, avšak jeden rozdíl zde přece jen je: okolnosti dopadu jsou v těchto případech známé a člověk je snadno odhadne.

Při skocích přes městské překážky taková jistota chybí. Nezkušený skokan často posoudí situaci nesprávně. Výsledkem pak jsou zlomeniny, vykloubená kolena a další zranění. Je zde i jedna dobrá zpráva. Plocha z betonu lidské tělo příliš nepoškodí, pokud na ni nedopadne hlavou. Tělo se vyrovná se skoky i s během na tvrdém povrchu, pokud si uvědomuje, že povrch tvrdý skutečně bude.

Tvrdý výcvik

Jediným způsobem, jak se umění přeskoků, salt a přemetů naučit, je neustálé cvičení. Tak se podaří zvládnout i návaly paniky, které se někdy při pádu do neznáma na poslední chvíli objeví. Když je člověk nervózní, svaly se napnou, pohyby ztratí pružnost a snadno dojde ke ztrátě koordinace. Důležitou roli hraje stav mysli ve chvíli, kdy se již odrazíme a skáčeme. Pokud někoho právě v tomto okamžiku přepadne strach, nedopadne dobře, a to doslova.

Kdo si zatím netroufá na přeskoky z jedné budovy na druhou, uvítá možná nápad, se kterým nedávno přišel Sebastien Foucan. K tréninku skoků a pádů navrhuje postavit velkou tělocvičnu, která by umožnila trénovat cviky uvnitř a navíc by měla přístupnou i střechu. Teprve poté by podle něj cvičení mělo význam.


Další články

Beton
Extrémní sporty mají společné adrenalinové opojení.
Lidská ruka je jedním z nejdokonalejších nástrojů, jaké lze v přírodě najít.
Capoeira spojuje tanec, sebeobranu a akrobacii.
Čaj
Cvičení Qi Gong (Čchi kung) - práce s energií v sobě spojuje tělesný pohyb a dotek poznání světa, který je výsledkem hry energií, sil a vlivů.
Harlekýn, který byl původně mazaným sluhou v pestrém obleku se po několika stoletích stal komickou postavou loutkového divadla.
Abstraktní umění

Šestý díl hry Might and Magic 6 byl rozsáhlý.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů