Oko

Capoeira

Pod názvem capoeira se skrývá bojové umění, které spojuje tanec, sebeobranu a akrobacii. Capoeira se zrodila v koloniální Brazílii a dodnes je brazilským národním bojovým uměním. Je tam druhým nejoblíbenějším sportem, hned za kopanou.

Capoeira
Capoeira je směs akrobacie, bojového umění a tance.

Na počátku šestnáctého století zahájilo Portugalsko masové převozy černochů do své kolonie - jihoamerické Brazílie. Právě po těchto otrocích zdědili dnešní Brazilci základní prvky capoeiry. Je to patrné z estetiky pohybů, hudební struktury i rituálů tohoto umění.

Afričtí otroci vyvinuli tuto skrytou formu sebeobrany, a aby skryli touhu bojovat, spojili tanec a akrobatické přesuny s pohyby útoku a obrany. Protože pánové nechávali svazovat otrokům ruce, útočili pouze nohama a hlavou. Tuto zvláštnost si ponechala capoeira dodnes. Pro nezasvěcené se jevila jako zvláštní folklorní tanec či forma relaxace, pro otroky byla symbolem touhy po svobodě.

Capoeira v moderní době

Ve třicátých letech minulého století se začaly v Rio de Janeiru vytvářet gangy, v nichž byla capoeira oblíbeným prostředkem k vyřizování účtů. Obvykle se bojovalo se žiletkami mezi prsty u nohou, aby byl souboj rychlejší. Důsledkem častých krvavých střetů jednotlivých skupin byl vládní zákaz capoeiry ve všech podobách. Když byl někdo přistižen při jejím praktikování, byl uvězněn nebo deportován.

Aby se zmírnil nátlak vlády, začala se capoeira měnit z velmi účinného bojového umění na taneční formu. Postupně vyšla na denní světlo a z ulic se dostala do tělocvičen brazilských metropolí. Byla to především zásluha dvou mužů - mestre Pastinhy, zakladatele stylu capoeira Angola a mestre Bimby, zakladatele stylu capoeira Regional. Rozhodli se založit první akademii, kde se capoeiru mohl učit každý bez rozdílu barvy pleti, náboženského vyznání nebo společenského postavení.

Technika capoeiry

Dnes, jak již bylo řečeno, je capoeira brazilským národním bojovým uměním a popularitou je druhým nejoblíbenějším brazilským sportem hned za fotbalem. Rozšířila se postupně do celého světa. Zachovala si klasickou taneční formu, v níž se vyhýbání, úskoky či jiné únikové techniky preferují před klasickými obrannými technikami. Mezi útočnými technikami dominují kopy a podmety. V capoeiře se smějí dotýkat země jen ruce, nohy a hlava. Právě proto jsou bojovníci oblečeni v bílém, aby na těle bylo vidět každé místo, kterým se dotkli země.

Základním kamenem capoeiry je GINGA, opakovaný pohyb nohou ze strany na stranu, který slouží k zmatení protivníka. Provozuje se v kruhu nazývaném RODA, a když do něj vstoupí dva capoeiristé, začíná zápas zvaný JOGO.


Další články

Turecké lázně hammam jsou místa ryzího soukromí.
Extrémní sporty mnohdy sahají na samu hranici lidských možností.
Barvy
Parní lokomotivy na Kubě, historické klenoty, které jsou dodnes v provozu.
Irské pivo Guinness
Vikingové
Japonci, šintoismus a kami - Šintoismus představuje kulturu, způsob života a formy vytváření vztahů mezi lidmi.
Korejský ženšen

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů