Oko

Antalya poklad Turecka

Antalya poklad Turecka. Záliv Antalya bývá pro svou krásu přirovnáván k francouzskému Azurovému pobřeží. Celoročně zde panují příznivé teploty, slunce tu svítí tři sta dní v roce. Na své si přijdou obdivovatelé antických památek, milovníci windsurfingu, dalších sportů i příznivci tureckých lázní hammam.

Antalya
Dvě dominanty města Antalya, minaret ze 13. století a helénistická věž.

Každý, kdo zamíří do asijské části Turecka, by neměl opominout přístav Antalya na jižním pobřeží stejnojmenné provincie. Naskytne se mu pohled na město pod zasněženými vrcholky pohoří Taurus, které dosahují téměř čtyřtisícové výšky. Pod nimi se rozkládá modravá zátoka s městy plnými archeologických památek. Patří k nim třeba Kas, Belek, nebo Side.

Tisíciletá historie města Antalya

Přístav Antalya založil ve druhém století př. n. l. král Attalos II. z Pergamonu, vynikající diplomat, vojevůdce a římský spojenec. Již tehdy se o zdejším pobřeží mluvilo jako o ráji na zemi. Za římské nadvlády tu na čas sídlili piráti. V roce 130 n. l. sem přijel císař Hadrian a ihned si město velmi oblíbil. Na jeho počest byl v Antalyi postaven oblouk, který tu stojí dodnes.

Původní název přístavu Attaleia se používal jen ve starověku a v období Byzantské říše. Během křižáckých výprav se město jmenovalo Satalia. Za seldžucké a osmanské vlády používalo název Adalya a v nejnovější době Antalya. Ve třicátých letech minulého století se město stalo turistickým centrem stejnojmenného zálivu. Od té doby se Antalya několikanásobně zvětšila a počet obyvatel dosáhl téměř půl druhého milionu.

Památky města Antalya

Kromě Hadrianova oblouku patří k nejdůležitějším památkám města věž s hodinami, jejíž hlavní část pochází z helénistického období. Další dominantou a symbolem Antalye je seldžucký minaret Yivli z třináctého století. Rekonstruované centrum zvané Kaleici má neopakovatelnou atmosféru. Téměř každý dům slouží jako obchod s koberci, kavárna nebo penzion. Některé koberce jsou položeny přímo na zemi, aby se prokázala jejich kvalita. Za pozornost stojí archeologické muzeum, jedno z pěti nejdůležitějších v Turecku, které má zvláštní oddělení věnované dětem.

K okolním archeologickým lokalitám patří zbytky kdysi nejdůležitějšího města Aspendos, které bývalo od dob Peršanů obchodním centrem celé oblasti. Dnes je Aspendos proslulý jedním z nejlépe zachovalých antických divadel na světě a také chovem prvotřídních koní. Město Myra je vyhledávaným turistickým cílem pro své skalní hrobky, které zhotovovali Lykové, příslušníci národa dosud neobjasněného etnického původu.

Podnebí a příroda zálivu Antalya

Podnebí kraje na pobřeží zálivu Antalya je typicky středozemské, horké a suché léto se střídá s mírnou, deštivou zimou. Sníh tu napadl naposledy v roce 1985 po šedesátileté přestávce. Zvláštností je poměrně vysoká vlhkost vzduchu přesahující šedesát procent. Slunečné počasí tu vládne od dubna do října, v teplém moři se lze koupat téměř devět měsíců.

Navzdory suchému klimatu tu není nouze o vodu. Na úbočí horského masivu Taurus pramení řeky, které stékají ke Středozemnímu moři a vytvářejí přitom řadu nádherných vodopádů. Pobřeží je porostlé křovinami, dubovými a borovicovými lesy i množstvím tropických rostlin, především různými druhy kaktusů. Daří se tu bavlně, citrusovým plodům a banánům, které dodávají krajině exotický vzhled.


Další články

Turecké lázně hammam, kterým se říká turecké, po dlouhá staletí poskytují obyvatelům islámského světa prostor pro rozjímání duše a relaxaci těla.
Velbloud, koráb pouště
Poklady nalezené na dně moří
Bavlna - Turecko je šestým největším producentem bavlny na světě.
Filmový sníh umožňuje filmařům vyhnout se rozmarům počasí.
Krása
Niagarské vodopády jsou nejmohutnější vodopády severoamerického kontinentu.
První předpověď počasí provedl britský fyzik jménem Lewis Fry Richardson.
Hodiny, hodinky a hodináři
Mrtvé moře

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů