Oko

Vosa obecná

Vosa obecná (Vespula vulgaris) je zástupce jedovatého blanokřídlého hmyzu z čeledi sršňovitých. Na rozdíl od včel může své žihadlo použít opakovaně, neboť není opatřeno zpětnými háčky.

Vosa obecná
Vosa obecná je zástupce jedovatého blanokřídlého hmyzu z čeledi sršňovitých.

Vosa obecná bývá zařazována do zvláštního podrodu Paravespula spolu s vosou útočnou a vosou ryšavou - všechny jsou význačné krátkým a světlým ochlupením zadních holení. Dělnice jsou velké 10 až 14 mm, samice jsou asi o 3mm větší. Čelní štítek má podélný, uprostřed trochu rozšířený černý pruh. Na zadečku jsou zhruba stejně zastoupeny barvy černá a žlutá, křídla mají slabý kouřový nádech. Vosa obecná je jedním z nejhojnějších druhů vos u nás. Vyskytuje se často v blízkosti lidských sídel a v některých letech značně škodí na ovoci. Je také významným přenašečem choroboplodných mikroorganismů, protože vyhledává sladké potraviny a sedá na ně. Hnízda si buduje v tmavých místech, nejčastěji v norách různých hlodavců, ale i v temných zákoutích lidských staveb, v kůlnách, garážích, sklepech apod. Tvoří je nejčastěji pět až osm plástů uzavřených ve společném obalu z papíroviny, která se barvou poněkud podobá nažloutlému materiálu hnízd sršňů. V době největšího rozvoje žije v hnízdě asi 1500 až 2000 dělnic. I u vosy obecné se vyvíjí řada zajímavých druhů hmyzu, nejčastěji mouchy pestřenky a brouk vějířník (Metoecus paradoxus).

Vosa obecná se dosti podobá různým druhům a snadno ji můžeme zaměnit například s vosou útočnou (Vespula germanica), vosou rakouskou (Vespula austriaca) a vosou lesní (Dolichovespula silvestris). Poměrně dobrým rozlišovacím znakem jsou černé spánky a světle ochlupený zadeček bez stop červené barvy.


Další články

Albíni, bílá zvířata mají v přírodě jen malou šanci přežít.
Těstoviny patří mezi tradiční recepty italské kuchyně.
Jantarová komnata bývá někdy nazývaná osmým divem světa.
Mrtvé moře je slané jezero na Blízkém východě.
Bodavý hmyz je obtížným letním trapičem.
Med využívají tradiční recepty na výrobu perníku.
Kokosová palma je důležitou kulturní rostlinou tropických zemí.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů