Oko

Železná maska

Železná maska
Železná maska

Spisovatel Alexandre Dumas učinil příběh železné masky nesmrtelným. Podle něj měl francouzský král Ludvík XIV. (1638 až 1715) bratra, kterého dal uvěznit a jeho tvář nechal zakrýt železnou maskou, aby nikdo nemohl zjistit jeho totožnost. Chtěl zabránit tomu, aby bratr uplatňoval nárok na trůn. Není vyloučeno, že tento příběh má reálný základ.

Za panování krále Slunce se v říjnu roku 1711 zmiňuje o existenci této záhadné osoby vévodkyně z Orléansu, králova švagrová, v dopise své tetě: "Jakýsi muž s maskou byl po léta zavřen v Bastile, kde také zemřel. Společnost mu dělali dva mušketýři, kteří ho měli zabít v okamžiku, kdy by si masku sňal." Francois Marie Voltaire (1694 až 1778) ve svém díle Le Siecle de Louis XIV. napsal, že na jednom z francouzských ostrovů byl uvězněn muž, který nosil železnou masku a jehož jediným prohřeškem bylo, že byl královým bratrem. Nejodvážnější z hypotéz dokonce uvádějí, že uvězněným byl sám Ludvík XIV., který byl zbaven svých zákonných práv ve prospěch utajovaného bratra, kterého prý zplodila jeho matka Anna Rakouská s kardinálem Mazarinem.

Jisté je jedno. Ve vězeňských záznamech z Bastily bylo 18. září 1698 zaznamenáno přijetí muže neznámé totožnosti. Neměl na obličeji železnou, ale sametovou masku. Pět let po přijetí muž ve vězení zemřel. Tehdy se rozšířily pověsti o tom, že mu byla před uložením do země useknuta hlava a na její místo položen kámen. Vypadá to, jako by někdo usiloval, aby se ani po smrti nezjistila totožnost tajuplného muže s maskou, který si své tajemství vzal do hrobu.

Záhady minulosti


Další články

Alexandre Dumas je jedním z nejčtenějších a nejčastěji překládaných francouzských spisovatelů.
Úprava hlavy žen v době středověku
Mlýnské kameny sloužily při mletí obilí.
Český král Václav IV vládl v bouřlivé době na přelomu čtrnáctého a patnáctého století.
Eleonora Akvitánská, žena v pozadí mocného středověkého státu.
Megalitické hroby na severu Německa jsou významnými pravěkými památkami.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů