Oko

Chronický zánět jako příčina vážných onemocnění

Zánět je přirozenou obranou lidského těla proti infekci. Pokud se však neléčí a přetrvává delší dobu, může se stát jednou z příčin tak vážných onemocnění, jako je rakovina, Alzheimerova choroba či srdeční infarkt.

Lék
Zánět je přirozenou obranou lidského těla proti infekci.

Při hledání základních příčin nemocí, které v současné době ohrožují lidstvo, objevují lékaři čím dál častěji souvislost s běžným obranným mechanismem lidského těla - zánětem. Ve většině případů je to blahodárný proces, který pomáhá organismu bojovat proti nebezpečným bakteriím, virům a parazitům. Když se tyto mikroorganismy dostanou do těla, například při poranění nebo úrazu, speciální buňky, jejichž úkolem je být neustále na pozoru, okamžitě vyhlásí poplach a upozorní imunitní systém na přítomnost cizorodých látek.

Některé z těchto buněk zvané mastocyty začnou produkovat histamin a ten umožní propustnost malých krevních kapilár. Jimi se dostává ven malé množství plazmy, které zpomalí postup mikrobů a připraví cestu pro vzdálenější buňky imunitního systému. Mezitím nastupují na scénu makrofágy, buňky, které jsou schopny pohlcovat cizorodé látky a také vylučují tzv. cytokiny určené k přenosu informací dále do těla. Poraněné místo postupně zaplavují různé druhy imunitních buněk a ničí jak mikroby, tak poraněnou tkáň. Pokud vše probíhá normálně, postižené místo se brzy zahojí.

Chronický zánět

Problém nastává v okamžiku, kdy zánětlivý proces z nějakého důvodu není ukončen a stává se chronickým. Důsledky mohou být velmi rozmanité podle toho, v jaké části těla chronický zánět vznikl. Lékaři jsou přesvědčeni, že to může vést k ucpávání tepen uvolněnými shluky cholesterolu a následně k infarktu, k poškození nervových buněk a k Alzheimerově chorobě, k rakovinnému bujení i k řadě dalších závažných onemocnění.

Zanícené srdce

Srdeční infarkt byl tradičně připisován zúžení tepen v důsledku postupného hromadění tzv. špatného choleterolu (LDL) na stěnách. Postupem doby se přišlo na to, že téměř k polovině infarktů dochází u lidí s normální hladinou LDL a že je způsobuje malý kousek usazeniny (plaku), který se odchlípl od stěny a zatarasil průchod krve v tepně. V devadesátých letech dvacátého století objevil jeden odborník souvislost mezi uvolňováním plaků a zánětlivým procesem. Konkrétně jde o protein CRP, který produkují játra při reakci na zánět. U zdravých mužů středního věku, kteří měli v krvi vysoké hladiny CRP, bylo třikrát vyšší riziko vzniku infarktu než u ostatních. U žen je toto nebezpečí ještě vyšší. Riziková hladina CRP byla stanovena na 3 mg v litru krve.

Jaké je vysvětlení? Jakmile se začne chlesterol LDL ukládat na stěnách krevních cév, začínají pracovat makrofágy, které se jej jako nežádoucí látku snaží odstranit. Vzniká zánětlivý proces, který může v chronické fázi destabilizovat usazeniny a způsobit jejich odchlípení.

Nový pohled na cukrovku

Diabetes je spojován se špatnou funkcí hormonu inzulinu. I u této choroby ale byla nalezena spojitost s proteinem CRP. Během studie zaměřené na zkoumání srdečních tepen, které se účastnilo více než 3000 pacientů, bylo zjištěno, že vysoká hladina CRP je také ukazatelem pro vznik diabetu druhého typu. Do složitých vztahů mezi zánětem a tukem v případě cukrovky ještě lékaři dokonale nepronikli, ale domnívají se, že lipidy (tedy tuky), jako je cholesterol, které se u diabetiků vyskytují ve velkém množství, mají určitý zánětlivý potenciál, zejména při nadváze. Zánět se dá omezit podáváním léků snižujících hladiny lipidů. To naznačuje, že včasným zásahem do zánětlivého procesu by se řadě neblahých následků cukrovky dalo zabránit.

Chronický zánět a rakovina.

Již v šedesátých letech devatenáctého století uvažoval renomovaný patolog Rudolf Virchow o tom, že zhoubné nádory vznikají v místech chronického zánětu. Později se lékaři soustředili na genetické mutace způsobující neřízené množení buněk. Nyní uvažují o možnosti, že se na vzniku rakoviny podílejí oba procesy - zánět i mutace - ve vzájemné součinnosti. Jak? Jednou z nejúčinnějších zbraní makrofágů a jiných imunitních buněk působících při zánětlivé reakci jsou volné kyslíkové radikály. Ničí vše, co jim přijde do cesty, včetně DNA buněk lidského těla. Mohou u nich způsobit mutaci, která vede ke zhoubnému bujení.

Alzheimerova nemoc a chronický zánět

Při porovnávání jednotlivých případů Alzheimerovy choroby dospěli lékaři k překvapivému poznatku: u pacientů, kteří již předtím užívali protizánětlivé léky na artritidu nebo srdeční onemocnění, se Alzheimerova choroba projevila mnohem později než u ostatních. Začali proto hledat spojitost se zánětem a dospěli k této hypotéze: v mozku lidí postižených tímto onemocněním vznikají plaky. Imunitní systém je mylně považuje za poškozenou tkáň, kterou je nutné odstranit. Hlavní roli zde hrají tzv. glie, skupina buněk v nervovém systému, jejichž úkolem je mimo jiné výživa neuronů a komunikace s nimi. Glií je v mozku desetkrát více než neuronů. Při tvorbě plaku se snaží mozek léčit a vylučují se cytokiny, které ještě zhoršují zánětlivý proces a nadělají více škody než užitku. Jejich působení má za následek likvidaci neuronů a rapidní úbytek kognitivních schopností nemocného. Podáváním protizánětlivých léků by se tento postup mohl výrazně zpomalit.

Možnosti léčby chronického zánětu

Králem mezi protizánětlivými prostředky je aspirin. Miliony lidí na celém světě jej užívají preventivně proti infarktu. Nyní se ukazuje, že by mohl být užitečný i v boji s rakovinou tlustého střeva a s Alzheimerovou chorobou. Kromě toho existují i jiné povzbudivé výsledky. V roce 2000 vědci zjistili, že lék Celebrex původně určený na léčbu zánětlivého procesu při artritidě chrání pacienty i proti množení střevních polypů, které mohou vést ke zhoubnému nádoru. Také takzvané statiny předepisované na snížení hladiny cholesterolu jako prevence proti infarktu mají dobré protizánětlivé účinky. Nyní se proto testuje jejich možné využití při léčbě Alzheimerovy choroby.


Další články

Horečka jako lék
Kyselina močová je původce nemoci zvané dna.
Nové smrtící viry - Ve světě se objevují nové viry, které způsobují smrtící epidemie.
Čaj je tradiční nápoj s blahodárným účinkem na lidské zdraví.
Srdce je nejen nejsilnější sval, ale i jeden z nejpoužívanějších symbolů.

Zánět je přirozenou obranou lidského těla proti infekci.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů