Oko

Růže šípková

Růže šípková je keř, který dosahuje výšky 1-3 metry, kterému se říká také psí růže.

Růže šípková
Růže šípková je keř, který dosahuje výšky 1-3 metry.

Růže šípková (Rosa canina) je ze všech našich planých růží nejběžnější, rozhodně však každá planá růže není šípková. Růže šípková má silné zakřivené ostny, lístky lichozpeřených listů tenké, bez žlázek, květy růžové až bílé.

Růže šípková je hluboce kořenující, statný, bohatě větvený, zpravidla 1 až 3 metry vysoký keř. Nápadné jsou silné každoroční prutnaté výhony. Lichozpeřené listy jsou pěti až sedmičetné, svěže nebo modravě zelené, s palisty, složené z vejčitých až elipsových lístků délky od 1,25 do 3,5 cm, po okraji jednou až dvakrát ostře pilovitých. Květy se skládají z pěti dvoulaločných korunních plátků 2 až 2,5 cm dlouhých Mírně příjemně voní. Pět kališních uštů se po odkvětu ohrnuje nazpět a před dozráním opadává. Plod - šípek - je vejčitý až kulovitý, po dozrání červený, masitý a hladký, uvnitř s hnědými tvrdými nažkami. Keř kvete podle stanoviště od konce května až do července, plody dozrávají od srpna do září.

Růže šípková je rozšířena téměř po celé Evropě, v severní Africe i západní Asii, od nížin do středních horských poloh. Roste v listnatých lesích, na jejich okrajích, v křovinách a na světlinách, též na skalách a kamenitých stráních, při cestách, v pruzích křovin mezi polními a zahradními kulturami. Různých doddruhů a odrůd růže šípkové se dnes používá při ozeleňovacích a rekultivačních pracích. Je to velmi cenná léčivá a užitková rostlina. Plody obsahují mimořádně velké množství vitaminu C (až 1700 mg na 100 g plodů v čerstvém stavu). Připravuje se z nich výborný čaj, který léčí jarní únavu, krvácivost a zvyšuje odolnost proti infekčním chorobám.

Šípek v naší krajině


Další články

Čaj je potěcha smyslů.
Vitamin C, který je obsažen v plodech růže šípkové.
Rakytník řešetlákový obsahuje v hojné míře vitamin C.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů