Oko

Špička obecná

Špička obecná (Marasmius oreades) je drobná jedlá houba z čeledi špičkovitých.

Špička obecná
Špička obecná je drobná jedlá houba.

Špička obecná náleží do řádu hub lupenatých, čeledi špičkovitých. Klobouk je v mládí tupě kuželovitý, později ploše rozprostřený, o průměru 20 až 50 mm. Uprostřed mívá téměř tupý hrbol. Na okraji je od prosvítajících lupenů jemně rýhovaný, jinak je hladký. Zbarven je perleťově až žlutohnědě, za vlhka je výrazně tmavší. Lupeny jsou poměrně řídké, 3 až 6 mm vysoké, při třeni volné. Za vlhka jsou zbarveny bledě okrově, za sucha bělají a mírně se zvlní. Třeň je dlouhý 40 až 60 mm, válcovitý, plný, 3 až 4 mm silný. V mládí je jemně plstnatý, později lysý. Význačnou vlastností třeně je pružnost a pevnost. Dužina je světle okrová, příjemně houbové vůně a chuti. Někdy voní slabě po hořkých mandlích. Výtrusy jsou vejcovité, bezbarvé a měří 8 až 10 x 4 až 5 mikrometrů. Výtrusný prach je bílý.

Špička obecná se vyskytuje velice hojně na loukách, v zahradách, parcích a travnatých lesích. Roste od května do prosince, vždy po silných deštích. Za sucha plodnice zasychají, po dešti opět "ožívají", ale pro sběr se již staré plodnice nehodí. Často vyrůstá v tzv. čarodějných kruzích.

Je to výborná jedlá houba, která se hodí zejména do polévek. Přestože jde o často sbíranou houbu, může při jejím sběru dojít k nebezpečným záměnám za prudce jedovatou zvonovku jarní (Nolanea verna), nebo za drobné druhy vláknic (Inocybe). Od těchto hub se liší především pružným, nelámavým třeněm. Začátečníci by proto měli špičku obecnou sbírat se zkušeným houbařem. Její záměna za menší druhy penízovek, některé helmovky nebo jiné druhy špiček není nebezpečná, protože tyto druhy hub jsou také jedlé.


Další články

Čaj je potěcha smyslů.
Javorový sirup, který je využíván některými recepty.
Houby pod sněhem nacházené v zimním období roku.
Houby jsou organismy se značnou tvarovou rozmanitostí.
Kokosová palma má pro obyvatele tropického pásma značnou důležitost.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů