Oko

Slunečnice roční

Slunečnice roční
Slunečnice roční (Helianthus annuus).

Květenství slunečnice roční je odrazem zlatého slunce na zemi. Slunečnice se slunci podobá svým tvarem i barvou okrajových paprsčitých kvítků. Od rána do večera se květní terče slunečnic otáčejí za sluncem a věrně sledují jeho dráhu od východu k západu.

Slunečnice roční je statná rostlina, která dosahuje až třímetrové výška a květní úbor má v průměru až půl metru. Dnes je jednou z nejužitečnějších kulturních rostlin. Nebylo tomu tak vždy. Nejdříve složitě cestovala. Její vlastí je Mexiko. Slunečnicový květ vytepávali Indiáni z ryzího zlata a klaněli se mu. Z Jižní Ameriky ji přivezli roku 1510 do Evropy Španělé, aby ji pěstovali jako okrasnou rostlinu. V 18. století se dostala do Ruska. Tam byla od té doby intenzivně pěstována a šlechtěna. Zvětšovaly je její plody (nažky) i celé úbory. Slunečnicová semínka se stala oblíbenou pochoutkou. Koncem 19. století se začalo slunečnice využívat jako olejniny. Dnes se pěstuje ve velkém ve východní a střední Evropě. Olej se lisuje buďto za studena, potom se používá v potravinářství, nebo zatepla k technickým účelům.

Okrajové zlatožluté jazykové květy úboru slunečnice roční lákají zmyz k opylení. Hmyz hledá nektar, ale ten nalézá jen na nejmladších květech, které rozkvétají spirálovitě, postupně od obvodu ke středu terče. Po opylení se přestane nektar tvořit, trubkovité středové květy se uzavřou, uvadnou a opadnou, takže vyniknou hustě dlaždičkovitě uspořádané nažky, dozrávající postupně od kraje do středu terče.


Další články

Malíři Indiánů zaznamenali o nich co nejvíce pro další generace.
Bobr evropský je největší evropský hlodavec.
Jedovatý hmyz a pavouci.
Červená řepa se zakysanou smetanou, ze které připravíme dresing.
Šintoistická svatyně Icukušima je jedním z nejposvátnějších míst Japonska.
Šlechtění pšenice a žita do dnešní podoby.
Červená řepa v kuchyni tvoří několik doslova magických kombinací.
Zlato tvoří plíšky a zrna.
Vánoční rostliny v sobě skrývají hlubokou vánoční symboliku.
Kaštanovník setý pochází z Malé Asie.
Nejdeštivější místo v ČR najdeme v Jizerských horách.
Olivovník evropský hojně roste ve Středomoří.
Kukuřice je původem z Ameriky.
Maledivy najdeme jihozápadním směrem od Srí Lanky.

Slunečnice roční je užitková rostlina, která pochází z Ameriky. Není zcela jasné, kde byly poprvé pěstovány a domestikovány. První známý příklad plně domestikované slunečnice roční se datuje do let 2300 př. n. l. a byl nalezen v Hayes, Tennessee.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů