Oko

Zlato

Zlato
Zlato tvoří v přírodě plíšky a zrna uzavřená nejčastěji v křemenné výplni žil.

Zlato (Au - Aurum) je krásný a věkům odolávající kov, oslavovaný i proklínaný, avšak přesto horlivě hledaný a stále vzácný. V přírodě se vyskytuje ryzí nebo ve slitině se stříbrem (elektrum) a do oběhu zlato nikdy ryzí nepřichází, nýbrž vždy ve slitinách, smíšeno s různými jinými kovy.

Zlato je stálé vůči vlivům povětrnosti, a proto se v přírodě také nikdy nesekáváme s jeho sloučeninami. Jeho zrnka, plíšky, valounky (nuggety) i prach upoutávaly odedávna pozornost zářivě žlutou barvou, oslnivým leskem a nápadně velkou hmotností. Bylo objeveno již v pravěku a bylo prvním kovem, který se dobýval rýžováním z říčních náplavů.

Pokud je samo zlato vzácností, patří jeho dokonale omezené krystaly, osmistěny nebo krychle, k nálezům zcela výjimečným. Je dokonale kujné a tažné, lze je vytepat v tak tenké lupínky (o tloušťce 0,00014 mm), že prosvítají žlutozeleně. Z 1 gramu zlata lze vytáhnout drát o délce až 160 metrů. Hustotu zlata (19,3 g/cm3) převyšují pouze kovy ze skupiny platiny. Má však jen velmi malou tvrdost, a proto se v praxi vždy slévá s tvrdšími kovy, s mědí, stříbrem (elektrum), platinou nebo s niklem (bílé zlato). Reaguje chemicky pouze s lučavkou královskou a s alkalickými kyanidy. Se rtutí tvoří pevný roztok (amalgám).

Dnes již náplavy poskytují pouze asi pětinu celkové světové těžby zlata. Těžba zlata je nyní soustředěna na žíly zlatonosného křemene, které probíhají horninami zpravidla na obvodu žulových masívů. Území dnešní České republiky bylo odedávna proslulé nálezy zlata a stříbra. Již staří Keltové rýžovali zlato z náplavů řeky Otavy na Strakonicku a první zprávy o těžbě zlata v dolech na našem území pocházejí ze 13. století. Naposled se u nás těžilo pouze v okolí Jílového u Prahy.

Hlavními světovými dodavateli zlata jsou Jihoafrická republika (proslulý Rand se zlatem ve tmelu slepenců), Rusko (Ural) s četnými samorodky zlata, Kanada a USA. Nálezy velkých valounů zlata byla v devatenáctém století proslulá Austrálie, největší valoun o hmotnosti 85 kg ("Welcome Stranger") byl nalezen roku 1869 u Ballaratu ve Viktorii.

Mnoho zlata se spotřebuje k výrobě šperků, v elektrotechnice, chemických laboratořích a ve sklářství při výrobě rubínového skla. Velká část zlatých prutů a cihel je však uchovávána v trezorech bank.


Další články

Modřenec chocholatý kvete podle zeměpisné a nadmořské polohy od března až do července.
Svitky od Mrtvého moře byly uloženy v kameninových nádobách.
Hrad Neuschwanstein je magnet pro turisty z celého světa.
Dynastie Šang je nejstarší čínská dynastie.
Cuketový salát s cibulí se hodí na svačinu.
Vízmburk je hrad, který byl založen v první polovině 13. století.
Modřenec širolistý obsahuje v plodu černá svrasklá semena.
Kudzu bylo zavlečeno do Spojených států.
Ovčí vlna tvoří pružné a odolné vlákno.
Hrad Šelmberk se stal oblíbeným cílem výletů.
Cibule patří do čeledi liliotvarých.
Charisma se obtížně definuje.

Zlato se vyznačuje mimořádnou trvanlivostí a odolností vůči povětrnostním i chemickým vlivům. Pevnost a tvrdost zlata je možné zvýšit přidáním jiných kovů.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů