Oko

Modřenec širolistý

Modřenec širolistý
Modřenec širolistý (Muscari botryoides).

Modřenec širolistý (Muscari botryoides) má hustý, 2 až 6 cm dlouhý květní hrozen s 10 až 40 květy bez chocholky jalových květů. Květy jsu kulovitě vejčité, světle modré, zřídka bílé, téměř bez vůně. Má dva nebo tři listy, které jsou 4 až 8 mm široké, víceméně stejně dlouhé jako stvol.

Modřenec širolistý je vytrvalá bylina s podzemní bělavou cibulí, listy jsou pouze přízemní, tuhé, vzpřímené, široce čárkovité. Za květu je rostlina 10 až 25 cm vysoká, listy nikdy nebývají delší. Hrozen květů na konci přímého stvolu je zprvu kuželovitý, později válcovitý. Kulovité okvětí nebývá delší než 5 mm, s krátkými, bělavými, ven ohnutými cípy. Plod - obvejčitá tobolka - obsahuje černá svrasklá semena.

Bylina kvete v dubnu a květnu. Roste celkem zřídka, někdy v početných populacích, na živinami středně bohatých půdách na loukách, stepních stráních i v květnatých teplých doubravách, od nížin až do podrůří (v rakouských Alpách až 1200 m n. m.). Vyskytuje se porůznu v Evropě od východní části Německa a Polska směrem k jihu, v některých oblastech (včetně České republiky) snad pouze zplaněle. V ČR se vyskytuje na stepních paloucích a v světlých listnatých hájích v jihomoravském kraji, hojněji na Slovensku.


Další články

Modřenec nezměněný patří k drobným druhům.
Perlorodka říční je kriticky ohrožená.
Sluneční hodiny patří k nejstarším vynálezům.
Havajské ostrovy vystupují nad hladinu Tichého oceánu.
Svitky od Mrtvého moře byly uloženy v kameninových nádobách.
Dynastie Šang je nejstarší čínská dynastie.
Byzantská říše vznikla z římských kořenů.
Naši vodní a brodiví ptáci různých druhů.
Čaj z oblasti Darjeeling se pěstuje v podhůří Himálaje.
Jules Verne se zapsal do povědomí generací.
Evropské migrační trasy ptáků, nad Evropou vedou tři hlavní severojižní migrační trasy.
Modřenec přehlížený se pěstuje v propustných půdách.

Modřenec širolistý kvete v dubnu a květnu. Je vytrvalá bylina s podzemní bělavou cibulí, listy jsou pouze přízemní, tuhé, vzpřímené, široce čárkovité.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů