Oko

55 - Padesáté páté číslo

Komunikace rostlin prostřednictvím houbových vláken

Mykorhiza
Houbové hyfy a jejich prorůstání ke kořenům rostliny. (Foto: Wikipedia, autor: Topi Pigula)

Rostliny mezi sebou vzájemně komunikují, ovšem nikoli ve smyslu lidské řeči. Pod zemí rostliny skrývají úžasný a rozmanitý propletenec kořenů. Odborníci již dlouhou dobu vědí, že právě pomocí svých kořenů udržují půdní rostliny vzájemně prospěšné vztahy s houbami, pro které německý biolog Albert Bernhard Frank zavedl v devatenáctém století název mykorhiza. Při mykorhize zajišťují rostliny houbám výživu v podobě cukrů a houby jim na oplátku pomáhají do kořenů nasávat vodu, poskytují jim živiny jako dusík a fosfor a posilují jejich imunitní systém.

Podle posledních výzkumů však jde spolupráce mezi rostlinami a houbami v rámci mikorhizy ještě o krůček dál a houby umožňují rostlinám komunikovat a předávat si živiny.

K předávání informací dochází prostřednictvím mycelií, tedy shluků houbových vláken, které propojují jednotlivé rostliny a vytvářejí tak jakousi síť, pomocí které si mohou vyměňovat uhlík, fosfor či dusík. Některé stromy jako například břízy byly při výzkumech schopné pomocí sítě houbových vláken přenášet uhlík menším stromům, které rostly ve stínu a neměly tak dostatek slunečního světla.

Toto propojení pomocí sítě houbových vláken má však i svoji stinnou stránku, některé rostliny se její pomocí obohacují na úkor druhých. Například orchidej Cephalanthera austiniae takto pokoutně získává uhlík z blízkých stromů.

Valentia Island nabízí svým návštěvníkům krásné výhledy na moře, panoramatickou podívanou z hory Geokaun Mountain a nabízí také možnosti pro provozování vodních sportů.

Hluchavka skvrnitá, hojně rozšířená v české květeně, nikoho nepopálí, ačkoli je svým vzhledem podobná kopřivě.

Sluneční soustava se pohybuje vesmírem a pohromadě ho drží gravitace Slunce. Tvoří ji osm planet s jejich měsíci, trpasličí planety, asteroidy, snad miliardy kometárních jader a bezpočet dalších malých těles.

Smrtníka obecného nacházíme nejčastěji pod kameny nebo pod prkny v tmavých sklepích nebo obecně v tmavých a vlhkých částech domů.

Historie transfuze krve sahá do roku 1665, kdy John Wilkins odebral za použití dutého brka a vaku krev jednoho psa a vpustil ji do žil jinému psu.

Vodopády v české republice mají poměrně malé množství vody proto, že většina řek zde má jen své horní toky, které nemají příliš velké množství vody.

Ptačí zásoby pro budoucnost kdy je čeká období nedostatku.

Káhira je se svými více než osmnácti miliony obyvateli největším městem afrikého kontinentu. Dnešní jméno El-Káhira dali městu v 10. století Fátimovci.

Medvědovité šelmy jsou vzdálení příbuzní šelem psovitých, které svým vzhledem i připomínají. Tvoří malou, uzavřenou, avšak velmi všestrannou skupinu šelem.

Zavedení juliánského kalendáře v Rusku se stalo součástí reformního úsilí cara Petra I. Velikého zaměřeného na modernizaci tehdejšího Ruska.

Tučňák královský obývá ostrovy u Antarktidy.

Střídání dne a noci vzniká při otáčení Země kolem své osy.

Ganoderma lucidum (lesklokorka lesklá) se používá v tradiční čínské medicíně. Tato houba je tradičně ceněným zbožím, především v Asii a prodávána je i v Evropě.

Paleolit je typický střídáním dob ledových a meziledových. Počátek paleolitu sahá na rozhraní třetihor a čtvrtohor a trval do přibližně roku 8000 před naším letopočtem.

Venkovní břečťan dokresluje atmosféru starých zahrad i dnešních zahradních chatek a přístřešků. Vytváří pohádková, trochu tajemná zákoutí.

Suchý žleb najdeme v Moravském krasu, začíná u Holštejna a směřuje v délce asi 8 kilometrů až ke Skalnímu Mlýnu. Krasové jevy jsou zde velmi četné.

První čínská nákladní loď zakotvila u vesmírné laboratoře, jedná se o další krok na cestě zřídit do roku 2022 na oběžné dráze vlastní trvale obydlenou orbitální stanici.

Hadice černá žije ve skalních rozsedlinách, na písčitobahnitém dně a v koraliku v západní části Středozemního moře.

Oblačnost udává stupeň pokrytí oblohy mraky.

Česká červinka představuje typického zástupce krátkorohého skotu ve střední Evropě. Uplatnění nachází v tahu i v produkci mléka.

Racek stříbřitý obývá v Evropě pobřeží severního Atlantiku a Baltského moře.

Velká modrá mešita v Istanbulu byla postavena roku 1617 pro sultána Ahmeda I.

Proč mění plody při dozrávání barvu, což je vizuálně nejnápadnější z celé řady změn, kterými plody při tomto procesu procházejí.

Co je to infračervené záření? Název znamená "pod červenou". Má tedy vlnovou délkou větší než viditelné světlo, ale menší než mikrovlnné záření.

Pták moa dorůstal výšky kolem 3,6 metru a vážil až 250 kilogramů. Na rozdíl od ostatních běžců neměl křídla.

Královské město Litoměřice leží na soutoku Labe a Ohře v severních Čechách. Spolu se sousedními městy Terezín, Bohušovice nad Ohří a Lovosice, které na Litoměřice téměř navazují, vytváří aglomeraci s bezmála 40 tisíci obyvateli.

Orel volavý hnízdí vzácně jako zatoulanec ve střední a západní Evropě v otevřené lesnaté krajině s vodními plochami.

Odvšivení aneb jak dostat vši z vlasů aby snahy dostat vši z vlasů byly provázeny úspěchem.

Kukaččí kachna snáší vejce do hnízd jiných ptáků, obvykle jiných vodních ptáků, ale někdy si troufne snést vejce i do hnízda dravce.

Guggenheimovo muzeum, Bilbao v sobě spojuje umění a architekturu a evokuje tvar lodě nebo květu.

Bolen dravý žije při hladinách větších čistých řek. Jeho maso je ceněno jako dobré sousto, rybářům se však bolena málokdy podaří chytit, jednak proto, že bolenů ubývá, jednak proto, že se jedná o rybu opatrnou a bystrou, kterou není jednoduché přelstít.

Zápalky tvoří směs látek, které se vznítí, když škrtneme zápalkou o drsný povrch.

Tržnice Břicho Paříže byla tržnice zastřešená v 19. století deseti litinovými halami, dílem architekta Victora Baltarda.

Nejjedovatější pavouci světa odedávna lidi fascinují svým způsobem života, při kterém loví do sítí a svoji kořist zamotávají.

Velkomoravský skanzen Modrá byl vybudován v místě někdejšího velkomoravského osídlení. Umožňuje vytvořit si představu o životě obyvatel Velké Moravy.

Mořská okurka vypadá spíše jako velký kožený slimák než jako salátová okurka. Vyznačuje se válcovitým protáhlým a měkkým tělem.

Lovecký zámeček svatý Hubert v lesích na Rakovnicku založili začátkem 18. století Černínové.

Recepty na jídla z třešní. Bránit začátkem léta svoji úrodu třešní před nálety ovocechtivých špačků se vyplatí.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů