Oko

Nejjedovatější pavouci světa

Snovačka jedovatá patří mezi nejjedovatější pavouky světa
Mezi nejjedovatější pavouci světa patří snovačka jedovatá. Obrázek: Wikipedia, autor: Chepyle.

Mnozí lidé si myslí, že nejjedovatějším pavoukem světa je sklípkan. Tento mohutný chlupatý pavouk vypadá skutečně hrozivě. Ale zasluhuje si skutečně takovou pověst? Sklípkan člověka kousne jen vzácně a ne všichni sklípkani jsou opravdu nebezpečně jedovatí.

Na světě žije množství druhů sklípkanů a někteří z nich jsou velmi jedovatí. Když se sklípkan dostane do ohrožující situace, postaví se na zadní nohy, vzpírá se a ukazuje velké chelicery. Sklípkani koušou kořist opakovaně a při každém kousnutí vpouští do rány jed. Klepítka sklípkanů jsou tak silná, že mohou prokousnout lidskou kůži, a dokonce i nehet na prstu. Kousnutí některých druhů může způsobit smrt.

Snovačka jedovatá, nazývaná "černá vdova" je jedním z nejnebezpečnějších pavouků na světě. Kousnutí samečka není obvykle nebezpečné, ale pokud kousne člověka samička, může kousnutí skončit i smrtí.

Samička snovačky jedovaté používají svůj jed nejen při lovu kořisti, ale také k zabití svého partnera po páření, přičemž jí poslouží jako potrava.

Palovčík brazilský, kterému se říká také banánový pavouk, obývá v Jižní Ameriku a je považován za nejjedovatějšího pavouka na světě. Jeho jed je dá podobný jedu chřestýše.

Atrax robustus dorůstá sice v rozpětí nohou pouhých 6 centimetrů, má ze všech pavouků nejsilnější kusadla. Jeho jedem je neurotoxin způsobující svalové křeče, otoky mozku, bušení srdce, zvracení, ochrnutí a smrt.

Koutník jedovatý žije ve Spojených státech. Jeho jed ničí cévní stěny a způsobuje velké vředy na kůži, které se mnohdy nehojí ani po celé měsíce.

Písečný pavouk obývá pouště jihu Afriky, kde v písku číhá na neopatrnou kořist.


Další články

Město Florencie založili ve starověku Etruskové.
Kočičky do vázy jsou z keře vrby jívy.
Likvor cerebrospinalis je mozkomíšní mok.
Tržnici Břicho Paříže zastřešilo deset pavilonů z litiny a skla.
Odvšivení aneb jak dostat vši z vlasů, aby neškodily.
Zápalky se vznítí, když jimi škrtneme o drsný povrch.
Guggenheimovo muzeum, Bilbao bylo otevřeno roku 1997.
Město Sankt Peterburg stojí na desítkách ostrovů.
Pavouk tarantule nahání lidem hrůzu.
Draví ptáci v české přírodě.
Bolen dravý je ceněn pro svoji chuť.
Jedovatí pavouci a hmyz bývají vděčným tématem novinových článků.
Venkovní břečťan dokresluje atmosféru starých zahrad.
Drůbež je klasický příklad hrabavých ptáků a jejich znaků.

Nejjedovatější pavouci světa lidi odedávna fascinují svým způsobem života, při kterém loví do sítí a svoji kořist zamotávají.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů