Oko

Venkovní břečťan

Venkovní břečťan
Venkovní břečťan je neocenitelný pomocník při ozelenění fasády domu. Obrázek: Wikipedia, autor: VWAmFot.

Venkovní břečťan díky svému nevtíravému a zároveň elegantnímu vzhledu dokresluje atmosféru starých zahrad i dnešních zahradních chatek a přístřešků.

Břečťan si zachovává již po staletí image nenáročné a zároveň odolné rostliny, což z něj dělá praktického pomocníka při tvorbě estetické atmosféry zahrady. Je však počítat s tím, že trvá několik let, když se břečťan naplno rozroste a vytvoří pohádková, trochu tajemná zákoutí.

Díky svému téměř neměnnému vzhledu se neopadavý popínavý břečťan snadno stává základním prvkem zahradní tvorby. Až 20 metrů dlouhé šlahouny břečťanu se k povrchu přichytávají příčepivými kořínky a šplhá vzhůru po zdech, plotech, pergolách, obloucích i kmenech stromů.

Využití může nalézt také jako také jako půdopokryvná rostlina. Dokáže nahradit trávník, bez potíží porůstat strmé svahy a snadno se při tom vypořádat s konkurenčními kořeny vzrostlých dřevin. Hustý koberec listů, který venkovní břečťan vytváří, potlačuje rozvoj plevelů a dokáže snižovat důsledky půdní eroze.

Domům, zahradním stavbám a dekorativním prvkům, které venkovní břečťan pokrývá, dodává charakter a zároveň napomáhá jejich plynulému včlenění do okolí.

Venkovní břečťan má význam nejen estetický, ale jeho pletité výhony také poskytují úkryt ptáčkům a drobným savcům a na zelenkavě žlutých kulovitých, nektarem bohatých květenstvích hodují na podzim s oblibou včely a motýli.

Hodí se však do spíše slunci méně vytavených míst, nerad se pne po jižních, bíle natřených zdech.


Další články

Klanoprašku čínskou lze vysévat na podzim.
Smoothie recepty přináší překvapení v podobě chuti.
Tradiční čínská medicína není jen akupunktura.
Ganoderma lucidum (lesklokorka lesklá) je nazývaná houba nesmrtelných.
Střídání dne a noci vzniká při otáčení.
Tučňák královský obývá antarktické ostrovy.
Medvědi žijí na mořském pobřeží i vysoko v horách.
Břečťan patří do čeledi aralkovitých.
Kočičky do vázy jsou z keře vrby jívy.
Korejský ženšen pochází z východní Asie.
Kamenný les stojí v Bulharsku.
Paleolit kdy se vyvinul člověk dnešního typu.
Likvor cerebrospinalis je mozkomíšní mok.
Ženšen je elixír zdraví a harmonizuje funkce organismu.

Venkovní břečťan je stále zelená okrasná půdopokryvná a popínavá rostlina z čeledi aralkovitých s hlubokým kořenovým systémem a četnými příčepivými kořínky.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů