Oko

Klanopraška čínská

Klanopraška čínská má výrazně povzbuzující, ale ne léčivé účinky. Působí proti únavě, stresu a depresím, zlepšuje dýchání a ostrost zraku a má celkově povzbuzující účinky na organismus. Zahání ospalost, takže umožňuje práci i učení i při omezeném spánku, zostřuje zrak a je vhodná při redukčních dietách, protože potlačuje chuť k jídlu. Navíc jako přírodní afrodisiakum má vliv na zvýšení potence u mužů.

Klanopraška čínská
Plody klanoprašky čínské svým vzhledem připomínají červený rybíz a dozrávají v polovině srpna.

Z klanoprašky jsou využívány plody, semena, listy, případně i mladé výhonky. Plody klanoprašky čínské svým vzhledem připomínají červený rybíz a dozrávají v polovině srpna. Užívají se buďto čerstvé, nebo se suší a přidávají do čajových směsí. Někdy se nechávají po dobu tří týdnů na slunci luhovat v lihu. Takto vzniklý extrakt je užíván jako účinný povzbuzující prostředek.

Plody klanoprašky čínské obsahují řadu cenných látek: organické kyseliny, například kyselinu jablečnou, vinnou a citronouvou, peptidy, sacharidy, vitamin C, vitamin E a minerální látky. Velice významnou cennou látkou je schizandrin a také schizandrol, které mají tonizující účinky. Plody klanoprašky mají podpůrný účinek při fyzickém a smyslovém vyčerpání organismu, při depresích, zahánějí ospalost, takže umožňují práci nebo učení i při omezeném spánku. Klanopraška zostřuje zrak, zejména vidění ve tmě, je vhodná při redukčních dietách, protože potlačuje chuť k jídlu, a jako přírodní afrodiziakum má vliv na zvýšení potence u mužů.

Semena klanoprašky povzbuzují centrální nervový systém, stimulují cévy a dýchání a zvyšují krevní tlak. Listy jsou používány k přípravě čaje. Klanopraška čínská tedy obnovuje duševní i tělesné síly.

Klanopraška čínská

Klanopraška čínská (Schisandra chinensis) patří do čeledi Schisandraceae. Je to pomalu rostoucí opadavá liána osm až patnáct metrů dlouhá a ovíjivou pravotočivou lodyhou, která v listnatých lesích šplhá za sluncem do korun stromů. Listy jsou střídavé, eliptické.

Na rostlině se tvoří dva typy květů. První tři až čtyři roky pouze samčí květy, které mají krémově bílou až růžovou barvu, a rostlina tedy nenese plody. V následujících letech se vedle samčích květů objevují i květy samičí, které jsou ale květům samčím velmi podobné. Jsou drobné a nenápadné s jemnou citronovou vůní. Květy vykvétají od konce května do začátku června. Vyrůstají v úžlabí listů po dvou až sedmi na dlouhých stopkách. Z jediného květu se vytvářejí hrozny bobulí dlouhé až deset centimetrů, které vzhledem připomínají hrozny rybízu. Bobule jsou často deformované, zvrásněné, červené až tmavě červené, o velikosti až jeden centimetr a mají typickou kořeněnou chuť. Ne nadarmo se klanoprašce v Číně říká rostlina pěti chutí a má podle toho i svůj čínský název Wu Wei Zi. Bobule klanoprašky čínské často zůstávají na rostlinách, i když již listy opadaly. Plod obsahuje jedno až dvě lesklá, žlutohnědá až tmavohnědá semena.

Původ klanoprašky čínské

Klanopraška čínská, jak již samotný její název napovídá, pochází z Asie. Dnes se vyskytuje především v Číně a Mandžusku a také v Koreji, Japonsku, částečně i v Mongolsku a na jižní Sibiři v Rusku. Roste převážně v listnatých lesích. V tradiční čínské medicíně se klanopraška užívá již tisíce let a je velice oceňovaným lékem. Vedle ženšenu je pokládána za hlavní tonizující a podpůrný prostředek, který úspěšně zahání i depresi a přitom nemá žádné vedlejší negativní účinky.

Bobule klanoprašky čínské se rovněž používají v potravinářství pro přípravu sirupů, marmelád, kompotů a tonizujících nápojů. Někdy se také kandují nebo nakládají do medu.

Množení klanoprašky čínské

Klanoprašku čínskou lze snadno množit pomocí semen. Vysévají se čerstvá semena na podzim po uzrání plodů. Další možností je vegetativní rozmnožování, které se provádí kořenovými oddenky, které dobře zakořeňují a úspěšnost je vysoká.


Další články

Avokádo jehož kultivované plody mají historii dlouhou asi dva a půl tisíce let.
Korejský ženšen je lékem tradiční asijské medicíny.
Čaj je potěcha smyslů.
Broskev je v Číně symbolem dlouhověkosti.
Med je pochoutkou, kterou lidé mlsají již odedávna.
Goji - kustovnice čínská je považována za ovoce mládí.
Vanilka patří k Vánocům stejně neodmyslitelně jako vůně čokolády.
Rakytník řešetlákový je zdrojem vitaminů.
Javorový sirup je sladká pochoutka z mízy kanadských javorů.
Barvy ovlivňují lidskou psychiku i zdraví.
Koupel je pro člověka časem očisty.
Třešně a višně mají červenou barvu a lahodnou chuť.
Golfský proud udržuje v Evropě mírné klima.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů