Oko

Kubánka malá

Kubánka malá
Kubánka malá má napříč přes vole široký, zářivě žlutý pásek.

Kubánka malá (Tiaris canora) je pták ve volné přírodě endemicky rozšířený pouze na ostrově Kuba.

Masku na hlavě a hruď má kubánka malá sametové černé, napříč přes vole se mu rozprostírá široký, zářivě žlutý pásek, končící zužujícími se klobouky nad očima. Zbytek těla má olivově zelený. Zobák je zbarven černošedě a nohy světle hnědé. Dospělý pták měří na délku 9,5 cm, křídlo 4,5 cm a ocas 3,5 cm. Samička má masku hnědavou, hruď šedou a pásek na hrudi žlutavě hnědý. Mláďata se podobají samici.

Na Kubě se řadí mezi nejhojnější ptáky, kteří často tvoří hejna o 12 až 20 ptácích. V horských údolích na východě ostrova pak už je možno pozorovat pouze jednotlivé exempláře a v západní oblasti zasahuje jejich rozšíření až do nadmořské výšky 500 metrů. Žijí i v těsné blízkosti velkých měst a možno je zahlédnout dokonce i v zeleni města Havana. V době hnízdění, které se odehrává v době dešťů, žije v párech. Velké kulovité hnízdo s postranním vchodem staví nevysoko v keřích, a to ze suchých částí rostlin, listů, kořínků nebo chlupů a peří a vystýlá je bavlnou. Živí se malými semeny, především travními, a hmyzem.

Mezi chovateli patří kubánka malá svou zlatožlutou kresbou v sametově černém poli i svou čilostí k nejpoutavějším ptákům. Řadíme ho do čeledi pěnkavovitých, ale mnohými svými vlastnostmi připomíná spíše pěnkavy snovačovité, především tím, jak si vzájemně ošetřují peří.

V období hnízdění bývá kubánka malá často poměrně útočná a pronásleduje všechny své spoluobyvatele, proto je vhodné umístit hnízdící pár samostatně. Ve voliéře s možností úkrytu v hustých keřích můžeme někdy tyto ptáky chovat ve společnosti jiných, obdobné velikosti. I ptáci dovezení z Kuby velmi brzy začínají se stavbou hnízda, nejčastěji v harcké klícce. Snůšku tvoří 3 až 5 bílých vajec, na tupém konci hnědě skvrnitých, jejichž zbarvení je však velmi variabilní. Na vejcích sedí samice sama. Pokud se však někdo přiblíží k voliéře, opouští hnízdo a chová se, jako by vůbec nehnízdila, až do okamžiku, dokud "nebezpečí" nepomine. Po 12 dnech se z vajec líhnou mláďata, která ve stáří 17 dnů opouštějí hnízdo.

Kubánka malá se v zajetí živí prosem, lesknicí, salátovým semenem, mákem, nigerem, ovocem a zeleninou. V době hnízdění podáváme naklíčené proso, nezralá travní semena, malé mravenčí kukly, veječnou směs a různý hmyz.


Další články

Parní lokomotivy stále ještě jezdí na Kubě, kde jakoby se zastavil tok času.
Kudu velký obývá africké savany od Čadu a Etiopie po jih Afriky.
Thunovský palác Praha propojil prostor mezi zámeckými schody a Nerudovou ulicí.
Chetitská říše si po určitý čas udržovala kontrolu nad zásobami železa.
Evangeliář z Kells vznikl na ostrově Iona.
Ostrov Aldabra patří ke druhému největšímu korálovému atolu planety.
Déšť meteoritů L'Aigle se snesl dvacátého šestého dubna 1803.
Viklan je balvan, který se pouze malou plochou stýká se zemí.
Chroustek páskovaný jehož ponravy škodí na kořenech ovocných stomů.
Křepelčí vejce mají vysokou výživovou hodnotu.
Cookovy ostrovy jsou království exotických květin.
Kapinice senegalská pochází z tropické Afriky a Arábie.

Kubánka malá byla původně kubánským endemitem, který se na ostrově vyskytoval ve značných počtech především v zemědělských oblastech, ale bylo ji možno spatřit také v okolí lidských sídel. Je především semenožravá, ale ráda si zobne mravenčích kukel či malých moučných červů.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů