Oko

Chrobák velký

Chrobák velký
Chrobák velký (Geotrupes stercorarius). Obrázek: Wikipedia, Ivob.

Chrobák velký je brouk o velikosti 13 až 24 mm se zavalitým tělem, nahoře modrým nebo černomodrým, kovově lesklým. Okraje krovek přecházejí do fialova. Naspodu je tělo kovově černé nebo modré, černě pýřité.

Dospělé brouky nacházíme často na lesních cestách, jak pomalu lezou za svým cílem. Jindy s bzukotem létají nízko při zemi. Jejich cílem jsou čerstvé výkaly větších zvířat. Zavrtávají se do nich a hloubí pod nimi nehluboké chodby, do nichž výkaly po částech zatahují, takže v krátké době zmizí z povrchu země. Teprve v děrách výkaly požírají, ale za pěkného počasí je brzy opouštějí a vydávají se hledat čerstvé sousto. Tato činnost chrobáka velkého je užitečná ze dvou důvodů:

1. Odstraňování výkalů má význam hygienický, neboť volně se nacházející výkaly by se staly zdrojem rozličných mikroorganismů a s nimi spjatých nákaz.

2. Zatahováním výkalů do půdy dochází k jejímu hnojení.

O potomstvo pečuje samička i sameček, což je u brouků nezvyklý jev. Samička vyhloubí v září až říjnu pod čerstvým výkalem 30-50 cm hlubokou, zpravidla svislou chodbu, na jejíž dno dopraví trochu trusu. V něm připraví komůrku, velkou asi jako lískový oříšek, a klade do ní jediné vajíčko. Poté vylézá k horní části chodby. Hází dolů další kusy trusu, které sameček rovná a pěchuje, až je chodba z větší části naplněna.

Za 8 až 14 dnů se z vajíčka vylíhne larva, která používá jako potravu zásoby trusu až do zimy, přičemž postupuje zdola nahoru. Zimu pak přespává na dně chodby.

Na jaře pak larva ještě nějakou dobu požírá zásoby lejna, poté se na dně komůrky zakuklí a po dalších pěti týdnech, zpravidla koncem června, vylézá dospělý brouk.

Dospělí brouci po nakladení vajíček nehynou, nýbrž přezimují v chodbách ař 1 metr hlubokých a dočkají se ještě nové generace.

Dospělí brouci bývají ověšeni oranžovýni, kulovitými roztoči rodu Parasitus (Gamasus), které přenášejí na vhodnější stanoviště.


Další články

Kláštery Meteora stojí na skalních vrcholcích.
Nikájské císařství existovalo v minulosti v Malé Asii.
Mauzoleum v Halikarnassu se stalo jedním ze sedmi divů antického světa.
Chrobáci vykonávají v přírodě užitečnou práci odklízením nečistot.
Šikmá věž v Pise byla postavena jako zvonice chrámu.
Hýl obecný se snadno učil hvízdat různé melodie.
Kapličkový most je dlouhý 198 metrů.
Chocholouš obecný sedí na vejcích 13 až 15 dnů.
Kampa v Praze tvoří park u řeky Vltavy.
Město Sankt Peterburg bylo založeno v době vrcholu moci dynastie Romanovců.
Kapli sv. Máří Magdalény postavil roku 1635 Jan Dominik de Barifis.
Řeka Mekong je řekou devíti draků.
Thunovský palác Praha byl postaven na místě několika domů.
Brusnice borůvka je nízký keřík plodící tmavé bobule.

Chrobák velký (Geotrupes stercorarius) je řazen do řádu brouci. Živí se čerstvými výkaly větších zvířat.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů