Oko

Ptačí krmítko

Jak má vypadat ptačí krmítko, kde má být umístěno a co do něj patří.

Ptačí krmítko
Ptačí krmítko slouží při silných mrazech a sněhové pokrývce k přikrmování ptáků.

Každý pták potřebuje i v zimě sehnat tolik potravy, kolik činí třetina jeho váhy. A to už je pořádné množství bubulí a semínek. Proto zimní dokrmování představuje pro mnoho ptáků nejen zpestření zimního jídelníčku, ale takřka jedinou šanci, jak přežít nepříznivé počasí. Rozhodně ale ptáky nekrmte zbytky z kuchyně. Slaná a kořeněná jídla pro ně nejsou vhodná.

Nejčastěji používaná dřevěná ptačí krmítka ve tvaru domku přidělaná na plotech nejsou pro krmení právě ideální. Jsou snadno dostupná kočkám, které ptáky loví, a mokré dřevo se navíc velmi špatně čistí. Mnohem lepší jsou plastová nebo kovová krmítka zavěšená na stromech či zdech lidských staveb. Ptáci jsou zde v bezpečí před predátory a takováto krmítka lze snadno čistit. Správně by se mělo ptačí krmítko čistit zhrubo jednou během dvou týdnů. Ornitologové doporučují používat takzvaná válcová krmítka, která omezují znečištění potravy ptačím trusem. Pokud krmíte i ptáky, kteří na krmítka obvykle nelétají, protože preferují sběr potravy ze země, můžeme jim semínka sypat na otevřené a přehledné místo, kde je může překvapit kočka, přímo na zem. Účelnější je použít krmítko určené na zem, které chrání potravu před sněhem a deštěm.

Existují i krmítka s přísavkami na okno nebo parapet, které umožňují krmení ptáků i v panelákových bytech.

Nejčastěji se do ptačích krmítek používají neloupaná semínka slunečnice, která konzumuje většina druhů ptáků. Stejně tak i lojové koule. V jejich případě ale pozor na plastové síťky, ve kterých jsou obvykle baleny. Ty velmi často prázdné odlétnou a kvůli vůni loje představují nebezpečí pro řadu zvířat včetně psů. Při jejich použití totiž dokáží ucpat zvířatům střeva. Proto se doporučuje používat lojové koule bez sítěk, nebo prázdné síťky důsledně vyhazovat. Vrabci a další ptáci si pochutnají i na pšenici. Pro zpestření můžeme používat i ovesné vločky, lněné semínko či řepku ozimnou.

Existuje i mnoho keřů, jejichž bobule ptáci v zimě konzumují. Jedná se o černý bez, hloh obecný, jeřáb ptačí, trnku obecnou, svídu krvavou, dřín, muchovník, rakytník, arónii a další. Bobule těchto keřů můžeme vždy koncem léta natrhat a usušit a přidávat do krmítka. Obvykle se ale spíš ponechají na keři a ptáci si je sami najdou.

Ptačí budky umisťujte už v zimě:
Ptáci si hnízdní prostory vybírají už v zimě, takže pokud se chceme jejich přítomností těšit i mimo dobu krmení, je vhodný čas pro vyvěšení budek koncem roku.


Další články

Koloseum v Římě bylo příkladem římského stavitelského umění.
Vodopád Dettifoss klesá do hloubky 44 metrů.
Ptačí hnízda nabývají rozmanité tvary.
Létající stroje těžší i lehčí vzduchu.
Vodopády Iguacu jsou slyšet na kilometry daleko.
Perlorodka říční je kriticky ohrožená.
Pneumatiky pro zemědělské stroje vyvíjí nižší tlak na půdu.
Létající auto fikce a skutečnost.
Historická letadla Jeana-Baptisty Salise.
Ryzí měď místy tvoří bohatá ložiska.
Pěstování datlí v suchých a teplých oblastech.
Svitky od Mrtvého moře byly uloženy v kameninových nádobách.

Ptačí krmítka jsou obvykle dřevěná. Vhodné krmivo je neloupaná slunečnice a lojové koule, což jsou druhy potravy, které konzumuje většina druhů ptáků.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů