Oko

Létající stroje

Horkovzdušný balon
Piloti horkovzdušných balonů ovládají výšku letu svých létajících strojů změnou výtkaku: zapínáním a vypínáním hořáku. Tím ohřívají vzduch v obalu, který - naplněn řidším a lehčím horkým vzduchem - "plave" v okolním hustším a těžším studeném vzduchu. Pro klesání hořák vypínají, popřípadě upustí horký vzduch krátkým zatažením za šňůru paraventilu.

Obecně platí, že všechna létající zařízení jsou letadla. Dělí se na různé kategorie, například balon je aerostat - letadlo lehčí vzduchu. Létá, tedy vlastně pluje ve vzduchu díky výtlaku náplně lehčí než okolní prostředí (plynu nebo horkého vzduchu), uzavřené v nepropustném obalu. Balony udržují nosný plyn v nepropustné "kapse" z impregnované látky. Dnešní horkovzdušné balony jsou sešity z dílů vyrobených z lehké polyamidové tkaniny.

Naopak letoun s pevnými křídly je aerodyn, letadlo těžší vzduchu, využívající vztlak vznikající na křídle za letu. Rozdíl tlaků - přetlak pod křídlem a podtlak nad křídlem - za letu udržuje letadlo ve vzduchu. Křídlo a ocasní plochy mají pohyblivé části - kormidla. Pilot je používá ke změně směru a výšky letu. Plynulé proudnicové tvary mu zajišťují co nejmenší odpor při pohybu vzduchem.

Existuje i létající stroj, který má otáčivé křídlo a motory, které jej pohánějí.


Další články

Koloseum v Římě bylo příkladem římského stavitelského umění.
Perlorodka říční je kriticky ohrožená.
Vodopády Iguacu jsou slyšet na kilometry daleko.
Ryzí měď místy tvoří bohatá ložiska.
Pěstování datlí v suchých a teplých oblastech.
Vodopád Gullfoss odvádí v době jarního tání značné množství vody.
Historická letadla Jeana-Baptisty Salise.
Svitky od Mrtvého moře byly uloženy v kameninových nádobách.
Pneumatiky pro zemědělské stroje vyvíjí nižší tlak na půdu.
Létající auto fikce a skutečnost.
Vodopád Dettifoss klesá do hloubky 44 metrů.
Advent předchází Vánoce.

Létající stroje využívají objevy ze světa aerodynamiky. V minulosti vznikly projekty mnohých originálnchí, absurdních až fantastických strojů.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů