Oko

Medvěd hnědý

Medvěd hnědý
Medvěd hnědý (Ursus arctos). Obrázek: Wikipedia, autor: Jean-no.

Medvěd hnědý obývá obrovské území Evropy, Asie a Severní Ameriky. Severní hranici jeho rozšíření tvoří hranice stromů, jižní hranici Himálaj v Asii a Mexická hornatina v Americe. Samozřejmě že natolik různorodé podmínky podnebí a rozdíly v biotopech se projevily také ve vnějších znacích druhu, který vytvořil mnoho zeměpisných plemen, která se dají rozdělit do několika skupin, které laici obvykle pokládají za druhy. Je tomu tak především u skupiny ze západu a středu Severní Ameriky, kde žijí medvědi s šedavým nádechem srsti a s šedými drápy. Souhrnně se jim říká grizzly.

Vzrůstem největší medvědy hnědé lze spatřit na Aljašce a na některých přilehlých ostrovech. Jsou červenohnědí s černými drápy a dosahují obrovských rozměrů. Pověstný je především medvěd kodiak ze stejnojmenného ostrova. Dorůstá délky téměř 3 metry a jeho hmotnost se pohybuje kolem 800 kilogramů.

Ve srovnání s rozmměry dospělého medvěda kodiaka o to více vynikne poměrná nedokonalost medvědích mláďat. Novorozené medvídě měří přibližně 20 až 30 centimetrů a váží přibližně 500 g. Je málo vyvinuté, slepé, se zavřenými zvukovody a téměř holé. Teprve ve stáří tří týdnů se medvíděti otevírají oči, avšak až za sedm týdnů je schopno orientace zrakem. Přibližně ve stejné době začíná medvíďatům fungovat také sluch. Dokonce i pro medvěda nejdůležitější smysl, kterým je čich, se rozvíjí až po téměř dvou měsících. Proto jsou medvíďata dlouho závislá na medvědici. Když ve třech měsících opouštějí brloh, vypadají spíše jako dětské hračky a jen těžko si lze představit, že z nich vyrostou obrovští medvědi. Jejich vývoj již však pokračuje rychle a během prvního roku života dosáhnou téměř poloviční velikosti dospělých medvědů. Poté již rostou pomalejším tempem a konečné velikosti dosáhne medvěd v deseti letech.


Další články

Sluneční hodiny měřily čas již ve starověku.
Kočičky do vázy jsou z keře vrby jívy.
Vodopády v české republice nepůsobí tak mohutným dojmem jako mnohé zahraniční.
Anglický chrt greyhound vyvine rychlost až 69 kilometrů v hodině.
Ptačí hnízda patří do přírodní architektury.
Medvěd grizzly nemá v přírodě přirozené nepřátele.
Šikmá věž v Pise byla zřízena jako zvonice.
Město Singapur je jeden z asijských tygrů.
Délka života stromů, jaká může být?
Likvor cerebrospinalis je mozkomíšní mok.
Ptačí krmítko slouží při mrazech.
Smoothie recepty přináší překvapení v podobě chuti.
Sluneční soustava má Slunce ve svém středu.
Káhira začala hrát důležitou roli počínaje rokem 641.

Medvěd hnědý je největší evropská šelma se silnými končetinami, velkými, až 15 cm dlouhými drápy, dlouhou srstí a velkou kulatou hlavou.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů