Oko

Kontryhel obecný

Kontryhel obecný
Kontryhel obecný, detail květu.

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) je vytrvalá bylina, která má při povrchu půdy statný oddenek, pokrytý zbytky odumřelých palistů a listů, zakončený růžicí přízemních listů, z jejichž úžlabí vyrůstají vzpřímené nebo vystoupavé, lysé nebo víceméně chlupaté lodyhy. Listy jsou dosti tuhé a jsou i v dospělosti trochu řasnatě složené, lysé nebo chlupaté, v obrysu okrouhlé a na obvodu dlanitě sedmi až jedenáctilaločné, se zářezy sahajícími do čtvrtiny až třetiny čepele listové, a na okraji jsou zubaté nebo vroubkované. Listy lodyžní jsou trochu menší, jinak podobné, s palisty zubatými. Drobné, žlutozelené kvítky tvoří na konci větví vrcholičnaté květenství složené z vidlanů, jejichž poslední větve přecházejí ve vijany. Jednotlivé kvítky mají kalich ze čtyř lístků, jež naspodu srůstají v číšku, která je stejně velká nebo větší než volné části lístků. Pod kalichem nalézáme ještě kalíšek, jehož lístky jsou větší než kalich. Koruna není vyvinuta. Tyčinky jsou obvykle čtyři (mohou však být také jeden až tři), s prašníky otevírajícícmi se společnou příčnou skulinou. V číšce sedí semeník, který má postranní čnělku zakončenou paličkovitou bliznou. Za plodu se mění v nažku, která je obalena vytrvající bylinnou číškou. Doba květu květen až září.

Kontryhel obecný roste na lukách, především vlhčích s dobrou půdou, ve vlhkém křoví, na prameniskách a u potoků z roviny až vysoko do hor na téměř celém území Evropy a v severní Asii od Kavkazu a Himálaje až na Sibiř. Najdeme ji také v severní Americe a v Grónsku.

Kondryhel je rostlina značně proměnlivá, která má množství víceméně stálých, avšak zevnějškem málo se odlišujících plemen a odrůd, někdy též považovaných za samostatné druhy. Ačkoliv kondryhel kvete, vajíčko se v semeníku vyvíjí v semeno většinou bez oplození (apogamické květy). To je také považováno za příčinu mnohotvárnosti, neboť jednotlivé odchylky se udržují beze změny.

Kontryhel obecný obsahuje třísloviny a hořké látky, a proto byl používán v lidovém léčitelství.


Další články

Rajská brána Florencie je zdobena výjevy ze Starého zákona.
Vodopád Murchison Falls stěsnává 300 metrů široký říční proud do sedmimetrové soutěsky.
Vzácné kovy a polokovy mají v současné době strategický význam.
Niagarské vodopády dosahují výšky 52 metrů.
Kudu malý žije ve východní Africe.
Sedmikvítek evropský je nenáročná rostlina.
Brazilská káva příprava a ozdobení šlehačkou.
Recepty z křepelčích vajec která se mohou pochlubit vynikajícími dietetickými vlastnostmi.
Kdouloň podlouhlá pochází ze Střední Asie.
Olivovník evropský pochází z Asie.
Turecká káva musí mít na povrchu pěnu.
Sluneční skvrny nejsou jen efektní podívanou pro astronomy.
Bezpečnostní zámky dveří předstvují symbol bezpečí.
Ranní káva zve do nového dne.

Kontryhel obecný je rostlina z čeledi růžovitých, jedná se souborný název pro několik desítek velmi podobných a systematicky často problematických druhů, z nichž nejběžnější je kontryhel žlutozelený, kontryhel holý a kontryhel pastvinný.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů