Oko

Bezpečnostní zámky dveří

Zamčený zámek dveří je symbolem bezpečí a ochrany před nezvanými návštěvníky. V sočasnosti se používají dva druhy bezpečnostních zámků - cylindrický typu Yale a zadlabaný pákový zámek.

Visací zámek ve tvaru buvola
Jak staří Římané, tak Číňané tvrdí, že vynález visacího zámku je jejich vynálezem. Čínský visací zámek ve tvaru buvola.

Snaha zabezpečit majetek i vlastní soukromí důkladně zavřenými dveřmi sahá až do dob, kdy se člověk usadil, začal pěstovat obilí a vytvářet si zásoby. Jednoduchá závora zvedaná provazem se v průběhu tisíciletí změnila v dnešní elektronický bezpečnostní zámek ovládaný čipovou kartou. Princip zůstává stejný. Zajistit se před zloději a vetřelci.

Půvab zámku a klíče je částečně psychologický. Elektronické karty používané běžně v zaměstnání či ve velkých hotelech si lidé pro svůj byt nebo dům příliš neoblíbili. Podle průzkumů není nad tradiční zvuk zapadajícího zámku, i když je daleko méně účinný.

Dnešní zámky

Visací zámek
Visací zámek ve tvaru motýla
Visací zámky ze staré Číny ve tvaru učence a motýla.

V současné době se v domácnostech používají v zásadě dva typy zámků - klasický cylindrický typu Yale a zadlabaný pákový zámek. Oba mají západku, která dveře zamyká, a pohne se jen tehdy, odstraní-li patřičný klíč určité překážky. K obyčejnému cylindrickému zámku typu Yale existuje 25 000 možných klíčů.

V cylindrickém zámku udržuje otáčivou vložku v určité pozici řada hrotů, které se pohybují nahoru a dolů. Každý hrot má dvě části. Jednotlivé různě vysoké zoubky klíče při pootočení zvednou hroty zámku tak, že jejich horní část se dostane nad vložku zámku, tou je možno otočit a zámek je otevřen.

I u takového klasického zámku záleží na provedení. Proto řada pojišťoven dříve, než vás pojistí, požaduje instalaci co nejdokonalejšího typu bezpečnostního zámku. Z výsledků průzkumů ve Velké Británii vyplývá, že pouze pětina domovních krádeží je tam spáchána profesionály, kteří si oběť a lup vytipují a na akci se připraví. Zbytek připadá na náhodné zloděje, kteří dávají přednost jednoduchým zámkům. Narazí-li na složitý zámek nebo na štěkajícího psa, obvykle se přesunou jinam. U dokonalejších cylindrických zámků mohou být zoubky tvarované i příčně. V tom případě existuje třiadvacet milionů různých klíčů.

Zadlabaný pákový zámek funguje na jiném principu. Uvnitř je řada trojúhelníkových pák, obvykle pět, v případě velmi kvalitního zámku až sedm, které se otáčejí kolem nápravy, a teprve jsou-li všechny zvednuté speciálním klíčem, zámek se otevře. Cylindrické a zadlabané pákové zámky představují 99 procent dnešních zámků používaných v domácnostech.

Zámkem budoucnosti je nicméně zámek elektronický, u něhož je možno měnit program a který je téměř nepřekonatelný. Má však velkou psychologickou nevýhodu. Neslyšíme uklidňující zacvaknutí.


Další články

Hodiny, hodinky a hodináři
Váhy byly v minulosti nezbytné při obchodních transakcích, v lékárnách, i ve zlatnických dílnách.
Vikingové
Parní lokomotivy na Kubě kde dodnes můžete vidět historické skvosty na kolejích.
Životnost CD DVD a dalších digitálních médií
Kruhy v obilí jsou obrazce, které vznikají na polích různých míst světa.

Bezpečnostní zámek dveří je symbol bezpečí a ochrany před nezvanými návštěvníky. V sočasné době se používají dva druhy bezpečnostních zámků - cylindrický typu Yale a zadlabaný pákový zámek.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů