Oko

Kdouloň podlouhlá

Kdouloň podlouhlá
Kdouloň podlouhlá má kulovité až podlouhlé plody žluté barvy podobné jablkům.

Kdouloň podlouhlá (Cydonia oblonga) pochází ze Střední Asie, odkud se rozšířila do Evropy i na ostatní světadíly. V současnosti se na našem území pěstuje jako okrasný, ale také jako ovocný strom nebo jako podnož pro ovocné stromy.

Kdouloň podlouhlá je opadavý keř nebo strom vysoký až 6 metrů, jehož mladé výhony jsou bělavě plstnaté. Listy jsou střídavé, řapíkaté, široce vejčité, na vrchní straně temně zelené, na spodní straně šedě plstnaté, dlouhé 5 až 10 centimetrů, na podzim se jejich barva mění ve výrazně žlutou. Květy vyrůstají jednotlivě v paždí listů, jsou bělavé až narůžovělé, poměrně velké, v průměru mívají 3 až 5 centimetru. Plodem je kdoule, žlutá plstnatá malvice buď široce hruškovitého tvaru, nebo tvaru jablka, často bývá žebernatá, Semen hnědé barvy o velikosti asi čočky je větší počet.

Kdouloni podlouhlé se nejlépe daří na světlých a teplých stanovištích. Půda je nutná výživná, středně těžká, poměrně dosti vlhká. Nevhodné jsou suché vápnité půdy. Množí se buďto semeny, která se vysévají na podzim, popř. stratifikují a vysévají na jaře, nebo vegetativně oddělky, někdy se přitom uplatňuje kopčení. Některé velkoplodé kultivary se očkují na hloh. Rostliny kvetou po vyrašení listů asi v květnu až červnu. Plody se sklízejí na podzim.

Kdoule jsou vonné, mají tuhou dužinu, obsahují velké množství pektinu a za syrova jsou trpké chuti.

Dříve se dávaly zralé plody kdoule do prádelníků, aby provoněly prádlo. Protože plody obsahují množství pektinu, přidávají se do zavařenin připravovaných z takového ovoce, které má pektinu nedostatek. Kdoule se mohou také zavářet jako kompot buďto samostatně, nebo ve směsi s jiným ovocem. Kdouloň se také pěstuje jako okrasná rostlina. Existují kultivary, které vytvářejí jehlancovité koruny nebo mají žlutobíle skvrnité listy. Různé kultivary se také liší tvarem a velikostí plodů. V okrasném sadovnictví se rostliny vysazují buďto jako solitéry, nebo do skupin. V ovocném sadovnictví je používána jako podnož pro hrušně.


Další články

Dvojčata pomáhají genetickému výzkumu.
Malachit je minerál zelené barvy.
Pampeliška zvaná také smetanka lékařská je úporný plevel.
Mrchožrout housenkář má tělo velké až 14 milimetrů.
Cuketa na cibulce chutná jako příloha.
Perlivá voda prošla vývojem technologie své výroby.
Nejmenší státy světa jsou malé rozlohou, ale mnohdy velké svým významem.
Park Cibulka s mnohými stavbami ve stylu anglického parku.
Dušený špenát s vejcem podáváme s brambory.
Kozí brada luční roste na okrajích cest.
Proč jablko po rozkrojení zhnědne, může tomu zabránit několik kapek citronové šťávy.
Řecké městské státy mezi sebou často soupeřily.

Kdouloň podlouhlá se najčastěji používá jako podnož pro jiné druhy ovoce, zejména hrušně. Pro plody je pěstována méně.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů