Oko

Chichen Itzá

Velký chrám v Chichen Itzá
Velký chrám ve tvaru pyramidy v Chichen Itzá symbolizující rok.

Chichen Itzá bylo až do 10. století důležitým centrem Mayů. Pak, když mayská kultura upadala, získali pravděpodobně vládu nad městem toltéčtí válečníci a přeměnili Chichen Itzá ve větší verzi svého hlavního města Tuly. Historické nálezy, které lze dnes v Chichen Itzá spatřit, nepatří výlučně ani kultuře mayské, ani toltécké.

Chichen Itzá bylo možná nové hlavní město panovníka Topiltzina-Quetzalcoatla, vypuzeného z Tuly. U Mayů je znám pod jménem Kukulkán a stavba, která městu dominuje je pyramidový chrám El Castillo (zámek), který je mu zasvěcen. Devítistupňová pyramida má na každé ze čtyř stran 91 schodů a byla postavena na zbytcích starší pyramidy.

Rozměry a tvar pyramidového chrámu El Castillo jsou impozantní. Dny a měsíce symbolizuje počet schodů a teras. Schodiště jsou orientována přesně do čtyř světových stran. Za jarní a podzimní rovnodennosti dochází k výjimečnému efektu - stíny dopadajícího slunce vzbuzují dojem, že hadí bůh, jehož hlava a ocas jsou vytesány na horním a dolním konci pyramidy, ožívá a plazí se z chrámu.

Míčovna v Chichen Itzá je velmi rozlehlá a ohrazená 83 metrů dlouhými a 8,2 metru vysokými zdmi, které jsou od sebe vzdáleny 27 metrů. Na každém konci hřiště pak byl postaven chrám.

Při vstupu do chrámu bojovníků v Chichen Itzá se prochází sloupovou halou. Jednotlivé sloupy představují toltécké válečníky a kdysi nesly střechu. Podobné sloupové haly lze najít i v Tule, zdá se, že byly vynálezem Toltéků. Chrám je vyzdoben skulpturami a freskami. V Chichen Itzá je také chrám jaguára, který střeží kamenný jaguár.

Doba rozkvětu Chichen Itzá byla krátká, město bylo kolem roku 1200 opuštěno. Pravděpodobně po zničujícím útoku vládců Mayapanu, jiného mocného města na Yucatánském poloostrově.


Další články

Ořechový olej se získává lisováním.
Minojská kultura a civilizace.
Antilopa Derbyho se řadí do podčeledi lesoni.
Šavlozubý lev Smilodon představoval dominantního predátora čtvrtohorních ekosystémů.
Cookovy ostrovy jsou ráj květin.
Avokádo je ovoce hruškovitého tvaru.
Stavba pyramid v Egyptě mohla probíhat pomocí draků.
Město Sankt Peterburg bylo založeno na vrcholu moci dynastie Romanovců a někdy bývá nazýváno Benátky severu.
Hruškovec přelahodný jehož plodem je avokádo.
Domácí kávovary na espresso umí připravit kávu stiskem jediného tlačítka.
Zatmění Slunce a Měsíce patří k nejpřitažlivějším kosmickým jevům.
Kamenný les Pobiti Kamani najdeme západně od bulharského města Varny.
Krab pavoučí žije ve větších hloubkách.
Rozhledna Klínovec pochází z roku 1884.

Ve městě Chichen Itzá byly také objeveny dvě tzv. cenote - přírodně vytvořené "studny", které sloužily jako zásobárna pitné vody. Na Yucatánském poloostrově se nevyskytuje téměř žádná povrchová voda, obyvatelé města byli proto odkázáni právě na cenote.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů