Oko

Zatmění Slunce a Měsíce

Zatmění Slunce
Úplné zatmění Slunce 11. července 1991.

K pro pozorovatele vizuálně nejpřitažlivějším kosmickým jevům patří zatmění Slunce a zatmění Měsíce. Zatímco kdysi se těchto úkazů lidé báli, dnes se na něj jezdí dívat i na opačnou stranu světa. Výpačet předpovědi zatmění byl jedním z vrcholů starověké vědy. Chaldejci znali cyklus opakování zatmění od 6. století př. n. l.

K zatmění Slunce dochází, když se Měsíc na své dráze dostane mezi Slunce a planetu Zemi. Přibližně takové postavení nastává při každém novu, avšak Měsíc bývá "nad" nebo "pod" Sluncem, takže jeho stín na Zemi nedopadne. Aby došlo k zatmění, musí nov nastat v rovině ekliptiky. Pak vidíme, jak se tmavý měsíční disk pozvolna přesouvá přes disk sluneční. K úplnému zatmění Slunce dojde pouze v úzkém pásmu tzv. totality o šířce asi 270 kilometrů, kam dopadá plný stín Měsíce. Kam dopadá kužel polostínu, probíhá částečné zatmění, při kterém je Slunce zakryto pouze zčásti.

Na území České republiky nastalo úplné zatmění Slunce naposledy 12.5.1706 a další se odehraje 7.10.2135, v srpnu 1999 vedl pás totality jižně od našeho útzemí. Při úplném zatmění Slunce se kolem tmavého slunečního disku rozzáří korona.

O dva týdny dříve či později se dostává do roviny ekliptiky Měsíc v úplňku, prochází kuželem plného stínu Země a my pozorujeme zetmění Měsíce. Úplné zatmění Měsíce nastává tehdy, když se celý Měsíc vnoří do zemského stínu. Měsíc však z oblohy zcela nezmizí a zůstává více či méně tmavě červený. Při částečném zatmění Měsíce vstupuje do zemského stínu pouze část Měsíce. Zatmění Měsíce sice nastávají stejně často jako sluneční, avšak jsou méně vzácná, protože je lze pozorovat vždy z celé poloviny planety, kde je právě Měsíc nad obzorem.


Další články

Planeta Venuše se vyznačuje velmi hustou atmosférou.
Svižník lesomil má nahnědle zelené zbarvení.
Kam Slunce nechodí, tam chodí lékař.
Čaj Darjeeling se pěstuje od poloviny 19. století.
Co znamená kolo kolem Měsíce, jedná se patrně o korónu.
Jetel plazivý roste přirozeně v příkopech, na lukách, pastvinách a u řek.
Nemoc cukrovka ze začátku nebolí.
Silenka bezlodyžná tvoří nizoučké polštáře, hustě obsypané květy.
Pravěká pozorování Měsíce sahají hluboko do minulosti.
Radioastronomie pomáhá zkoumat vesmír.
Chov papoušků rosela pestrá ve voliéře.
Sankt Peterburg, který byl založen na vrcholu moci dynastie Romanovců, bývá také někdy nazýván Benátky severu.
Artróza je nemoc kloubů a mnoho lidí si ji plete a artritidou.
Andalusit se vyskytuje všude tam, kde do břidlic pronikly žuly.

Zatmění Slunce a Měsíce jsou atmosférické jevy, které nastávají při určitém vzájemném postavení těchto vesmírných těles.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů