Oko

Hruškovec přelahodný

Hruškovec přelahodný
Hruškovec přelahodný je vždyzelený strom.

Původní areál rozšíření hruškovce přelahodného je tropická oblast Ameriky, odkud se postupně rozšířil do téměř všech tropických a subtropických oblastí světa. Ze semen lze poměrně snadno vypěstovat okrasnou pokojovou rostlinu.

Hruškovec přelahodný neboli avokádo, je v původním výskytišti vždyzelený strom vysoký až dvacet metrů. V ovocných sadech se jeho výška udržuje na nižší úrovni, aby bylo možno jeho plody snáze sklízet. Listy jsou střídavé, řapíkaté, podlouhle oválné, mnohdy protažené na konci ve špičku, dlouhé až 30 cm a široké 15 cm. Laty voňavých květů vyrůstají na koncích větví. Květy jsou podepřeny opadavými, hnědě chlupatými listeny, okvětní lístky jsou žlutavé, z vnější strany šedě chlupaté, tyčinek je 9 ve třech přeslenech, z nichž každá má na nitce dvě oranžová nektária. Semeník je jeden, dozrávající v dužnatý plod - peckovici. Zelený až nafialovělý plod je buďto kulovitý, ale častěji hruškovitého tvaru, dlouhý 7 až 20 centimetrů, o hmotnosti až 500 g. Pecka je velká, takže tvoří často až 35 % celkové hmotnosti plodu. Uvnitř je hořké semeno se dvěma velkými dělohami a nepatrným zárodkem.

Hruškovec přelahodný se v současné době pěstuje vedle tropů a subtropů Střední Ameriky také v Africe a Austrálii, z evropských států v jižním Španělsku, jižní Itálii a jižní Francii. Ekonomický význam mají kultury v Kalifornii, na Havajských ostrovech, Kubě, Argentině, Brazílii, jižní Africe a severní Austrálii. Dobře roste na nezamokřených a nezasolených půdách. Pěstuje se ze semenáčků, které se roubují nebo očkují. První úrodu dávají již za dva roky, ale ta není příliš kvalitní a pro obchod se plody sklízejí až ze tříletých nebo čtyřletých rostlin.

Energetická hodnota plodů činí cca 837 J na 100 gramů avokáda. Dužina plodů obsahuje vedle značného množství vody vysoké procento oleje, cca 4 % bílkovin, 1 % cukrů, 6 % dusíkatých látek, 1 % minerálních látek a asi 0,07 % taninu. Avokádo je bohaté obsahem provitamínu A a vitamíny B1, B2, E, D, K, PP, pouze obsah vitaminu C je zanedbatelný.

Avokádový olej se používá v kosmetice.

Měkké a křehké dřevo hruškovce přelahodného je téměř bezcenné.


Další články

Ořechový olej se získává lisováním.
Antilopa Derbyho se řadí do podčeledi lesoni.
Cookovy ostrovy jsou ráj květin.
Kam Slunce nechodí, tam chodí lékař.
Lev pustinný žije dnes v Africe a v Indii.
Město Sankt Peterburg bylo založeno na vrcholu moci dynastie Romanovců a někdy bývá nazýváno Benátky severu.
Domácí kávovary na espresso umí připravit kávu stiskem jediného tlačítka.
Avokádo je ovoce hruškovitého tvaru.
Zatmění Slunce a Měsíce patří k nejpřitažlivějším kosmickým jevům.
Kamenný les Pobiti Kamani najdeme západně od bulharského města Varny.
Krab pavoučí žije ve větších hloubkách.
Šavlozubý lev Smilodon představoval dominantního predátora čtvrtohorních ekosystémů.
Rozhledna Klínovec pochází z roku 1884.
Potravní řetězec v moři je sled druhů od základního druhu přes další, který se jím živí, až po vrcholového predátora.

Hruškovec přelahodný roste v tropických i subtropických oblastech. Květy jsou nevýrazné, zeleno-žluté barvy, o průměru 5 až 10 mm.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů