Oko

Staročeský trdelník

Staročeský trdelník
Rozřezaný staročeský trdelník je sladká pochoutka prodávaná na nejrůznějších akcích, trzích, jarmarcích a slavnostech.

Staročeský trdelník je vlastně trubička upečená z kusu těsta namotaného na dřevěný váleček a posypaná cukrem. A hlevně už dávno není spojený jen s adventním časem, ale koupit si ho můžeme po celý rok.

Stačí se porozhlédnou na kterémkoli předvánočním trhu nebo vlastně kdykoli během roku při nějaké akci. S velkou pravděpodobností bude mezi stánky alespoň jeden, který bude prodávat tradiční pochoutku staročeský trdelník, tradiční staročeské trdlo nebo na akcích, které navštěvují i cizinci, Old Czech Cake.

Původ trdelníku je však ještě o chloupek starší, pochází ze Sedmihradska, což je oblast v době vzniku trdelníku maďarská, dnes patřící Rumunsku. A původně to nebyla typická vánoční pochoutka.

Boom trdelníků nastal v Česku před zhruba patnácti lety, v zemi svého původu se přitom jednalo o pokrm spíše na jarní dny. Svým tvarem měl připomínat hada, který je spojen se svátkem svatého Jiří, kdy podle pověstí vylézají hadi a štíři. Původně se jednalo o chlebové těsto namotané na tyči a opečené nad ohněm. Časem se začaly přidávat ořechy a nakonec také cukr.

Trdelníku podobnou pochoutku znají i v okolních zemích. V Rakousku se dá koupit pod názvem Prügelkrapfen, v Německu se mu říká Baumkuchen, v Litvě Šakotis, ve Švédsku Spettekaka a v Maďarsku Kürtösklácz.

Recept na domácí trdelník.


Další články

Cuketové špízy podáváme s brambory.
Nepečené medovníkové kuličky necháme vychladit v lednici.
Dinosauří vejce o která minimálně někteří z dinosaurů pečovali.
Jméno Homo habilis dal tomuto druhu britský archeolog Louis Leakey.
Strahovský klášter jehož chloubou je proslulá knihovna.
Kláštery Meteora v Řecku jsou postaveny na vrcholcích skal.
Parthenon dominoval ve starověku Athénám.
Rez muškátová se projevuje jako hnědé skvrny.
Letohrádek královny Anny stojí v sousedství Pražského hradu.
Kamenné kruhy Stonehenge dosud nevydaly všechna svá tajemství.
Ovocné špízy z podzimního ovoce rozvoní kuchyni podzimem.
Křepelčí vejce na tvrdo chutnají s přílohou.

Staročeský trdelník se připravuje z kynutého těsta, které se rozválené v pruzích navíjí na dřevěný válec (takzvané trdlo) a peče se v žáru dřevěného uhlí. Nakonec se obaluje ve směsi skořice, cukru, vanilky a oříšků. Skořici se může nahradit i kakaem nebo kokosem.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů