Oko

Topinambur

Kvetoucí topinambur
Kvetoucí topinambur. Obrázek: Wikipedia, autor: PJF.

Topinambur, blízký příbuzný slunečnice seté, je rostlina původem ze severní Ameriky. Název topinambur pochází od indiánského kmene Tupinambus.

Topinambury poznal v Kanadě tehdejší guvernér Champlain v roce 1603. Od roku 1616 se pěstovaly v Anglii a brzy se rozšířily i do zbytku Evropy. Do Paříže se dostaly pod názvem artichaut de Canada, ačkoli s artyčoky nemají nic společného. Topinambury jsou velmi nenáročné, daří se jim i v podřadných půdách, kde se jiné plodiny nedají pěstovat. Vyhovují jim rovněž lehké horské půdy, protože výborně snášejí sucho a hlízy beze škody přezimují. Rostlinám nevadí ani zastínění, takže se dají pěstovat i na okraji lesů. Na jednom stanovišti mohou zůstat po řadu let. Právě proto, že jsou nenáročné, občas zplaňují. Pěstují se jednak pro krmné účely, jednak jako zelenina. Jako krmivo se využívá nať, která se dá dobře silážovat, nebo podzemní hlízy. Jako zelenina se používají hlízy, které v kuchyni nahrazují nebo doplňují brambory. Z hlíz se tískává inulin a fruktóza (ovocný cukr).

Vyšlechtěné odrůdy poskytují mimořádně vysoké sklizně hlíz. Existují dvě skupiny - odrůdy s červenými nepravidelnými hlízami, které patří mezi nejvýnosnější, a méně výnosné odrůdy s bílými pravidelnými hlízami. V kkrechtu nebo ve sklepě se hlízy špatně skladují, proto se doporučuje ponechat je v zemi a sklízet je podle možnosti během zimy.

Topinambur je 60 až 250 centimetrů vysoká vytrvalá rostlina. Lodyhy jsou větvené, drsné, listy hrubě pilovité, po obou stranách silně drsné. Rostlina vytváří oddenkové hlízy. Květní úbory o průměru 4 až 8 centimetrů stojí na koncích větví jednotlivě a vzpřímeně. Středové květy jsou žluté a okrajové jazykové květy jsou buď žloutkově žluté - u odrůd s bílými hlízami, nebo hnědožluté - u odrůd s červenými hlízami. Kvete v srpnu až říjnu. Pold je nažka s obrvenými osinami. Hlízy vysazujeme časně zjara nebo i na podzim do řádků vzdálených od sebe 40 až 60 centimetrů a na vzdálenost 35 až 40 centimetrů. Sklízejí se od října do dubna. Rostliny topinamburů nám v zahrádce dobře poslouží též jako větrolam.


Další články

Hrad Vízmburk založil v první polovině 13. století pan Tas z Vízmburka.
Kočičky do vázy jsou z keře vrby jívy.
Epifytické rostliny rostou na jiných rostlinách, aniž by jim škodily.
Ostrov Elephantine na kterém nalezneme nilometr.
Hrad Neuschwanstein je magnet pro turisty z celého světa.
Singapur je město zákazů a jeden z asijských tygrů.
Ostrov Hašima leží 15 kilometrů jihozápadně od města Nagasaki.
Šikmá věž v Pise byla zřízena jako zvonice.
Město Liptovský Mikuláš je domovem 34 000 obyvatel.
Hrad Rabí má pro návštěvníky připraveno několik nádvoří, hradních paláců a rozlehlých sklepení s krápníkovou výzdobou.
Smoothie recepty přináší překvapení v podobě chuti.
Likvor cerebrospinalis je mozkomíšní mok.
Ostrov Martinik je součást Malých Antil.
Jarní kvetoucí rostliny se objevují s příchodem jara.

Topinambur je rostlina nenáročná na podmínky prostředí, která snáší suché i vlhké polohy, hlízy nejsou poškozovány ani silnými mrazy, hodí se proto k pěstování i vpodhorských i horských oblastech. U nás zplaňuje především v příkopech, na březích řek, na mezích i v místech nedávných zemních prací.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů