Oko

Ostrov Martinik

Ostrov Martinik, který Indiáni nazývají "ostrov květin", patří k nejpůvabnějším a nejzajímavějším ostrovům Malých Antil. Na turisty zde čekají bělostné písečné pláže, divoké deštné pralesy, horské partie korunované spícími sopkami i usměvaví obyvatelé

Původní obyvatelé ostrova Martinik, kreolští Indiáni, ho nazývali "ostrov květin". Květena ostrova je skutečně velmi pestrá, ovšem místní půvaby jsou mnohem početnější a nepochybně vás okouzlí stejně, jako okouzlily malíře Paula Gauguina před více než sto lety. Slavný umělec na ostrově prožil mnoho let a ve svých malbách věrohodně zachytil barvy moře, záplavu pestrobarevných květin, horské pláže i exotický půvab zdejších obyvatel.

Minulost a současnost ostrova Martinik

Ostrov Martinik
Nádherné a relativně málo navštěvované pláže lemují téměř celé pobřeží ostrova Martinik.

Ostrov Martinik objevil Kryštof Kolumbus roku 1502 a popsal ho jako zemi kouzelné krásy. Další historii ostrovy provázely boje o nedvládu mezi Francouzi a Angličany, které se s přestávkami táhly až do roku 1815, kdy se po okupaci britskými vojsky Martinik vrátil pod správu Francie. Dnes je ostrov Martinik o rozloze 1100 km2 jedním z francouzských zámořských departementů, díky čemuž čerpá z mateřské země štědré dotace, které se promítají i do vysokého standartu služeb, bezpečnosti a obchodů. Zdejší obyvatelé, kteří jsou většinou potomky afričanů a francouzských kolinizátorů, jsou plnoprávnými občana Francie.

Přírodní krásy ostrova Martinik

Pobřeží ostrova Martinik lemují desítky bělostných pláží, na kterých se turiské netísní, jako je tomu obvykle v středomořských letociscích, na stovkách metrů pláže potkáte třeba jen pár lidí. Na jihu a východě je písek jemnější a bělejší, blíže sopečné oblasti naopak tmavý až černý. Průměrná teplota vzduchu se od ranních 22 °C vyšplhá k odpoledním 30 °C a voda u pobřeží vám svými 26 až 30 °C bude připomínat příjemnou kupel ve vaně.

Při pobřeží ostrova, především v okolí hlavního města Fort-de-France a města Lamentin, se rozprostírají mangrovové bažinaté porosty, které byste si při prohlídce ostrova neměli nechat ujít.

Ostrov Martinik je vulkanický kousek souše. Jeho nejvyšší bod, vrchol sopky Mont Pelée, se vypíná do výše 1397 metrů. Impozantní sopečná silueta však pro místní představuje i memento ničivé síly přírody. Když v roce 1902 sopka znenadání ožila, její erupce si vyžádala životy více než čtiřiceti tisíc obyvatel pobřežního města Saint-Pierre, které láva srovnala se zemí.

Hlavní město ostrova Martinik přivítá návštěvníky mísícími se vůněmi koření, květin, ovoce a mořského vzduchu, ale také svou atmosférou dýchající historií, která se začala psát roku 1638, kdy sem připluli první osadníci. Domy v koloniálním stylu se zde prolínají s věžemi kostelů i s dalšími stavbami, které společně vytváří působivý exotický kolorit.

Centrum dění naleznete v parku La Savane, kde najdete i sochu Napoleonovy manželky Joséphine Beauharnaisové, která byla dcerou zdejšího plantážníka. Soše však v roce 1992 srazil hlavu radikální kreol, proto se jí do obličeje již nepodíváte.

Město Fort-de-France je místo prolínání francouzské kultury s kreolskou tradicí.


Další články

Řeka Mekong je ve své deltě obilnicí Vietnamu.
Cookovy ostrovy jsou ráj květin a exotiky.
Indiáni na válečné stezce považovali boj za projev mužnosti.
Tradiční čínská medicína spočívá v harmonizování organismu.
Ostrov Sentosa poblíž Singapuru.
Hořící strom jehož léčivých účinků využívají místní obyvatelé.
Mravenec lesní je zřejmě nejpopulárnějším druhem evropského mravence.
Ostrov Aldabra jehož pobřeží lemují houštiny mangrovníků.
Ženšen je elixír zdraví tradiční asijské medicíny.
Šalvěj lékařská roste ve středozemské jižní Evropě.
Zdravé jídlo aneb jezte lépe, abyste žili lépe.
Medvěd grizzly byl dříve velmi rozšířený v lesích Severní Ameriky.
Pampeliškový med je chutný a zdravý, je to slaďoučká, voňavá a zdravá pochoutka.
Komořanské jezero se nacházelo v podhůří Krušných hor.
Mravenci a jejich nezvaní hosté v mraveništi.
Pavouk tarantule nahání lidem přemrštěnou hrůzu. Osm set druhů tarantulí je rozptýleno po všech světadílech.
Ostrov Zanzibar je nazýván perla Afriky.
Medvědi jsou jedny z nejpopulárnějších zvířat.

Ostrov Martinik patří k nejpůvabnějším a nejzajímavějším ostrovům Malých Antil.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů