Oko

Tesařík obrovský

Tesařík obrovský
Tesařík obrovský (Cerambyx cerdo Linné, 1758). Obrázek: Wikipedia, autor: Accipiter (R. Altenkamp, Berlin).

Velikost tesaříka obrovského kolísá mezi 24 až 53 mm. Samci se od samic liší délkou tykadel, která přesahují tělo nejméně o jeho třetinu; tykadla samice jsou dlouhá jako tělo nebo i kratší. První adruhý článek zadních chodidel má naspodu rýhu, zadeček je lesklý a řídce, nevýrazně chlupatý - tyto znaky odlišují tesaříka obrovského od dvou podobných, stejně velkých druhů C. miles a C. velutinus, které se vzácně vyskytují v nejteplejších oblastech Slovenska.

Tesařík obrovský je rozšířen ve střední a jižní Evropě, jižním Švédsku, severní Africe, Kavkaze a na západní Ukrajině. Vytváří několik poddruhů, u nás žije nominální forma. Dosud je poměrně častý na Slovensku a na jižní Moravě, jinak žije pouze místy a vzácně v Polabí, na Křivoklátsku, v severovýchodních a jižních Čechách. Donedávna žil i v Praze.

Vývojem larev je tesařík obrovský vázán na živé, ojediněle rostoucí (solitérní) duby, výjimečně se může vyvíjet i v jiných listnáčích (buk, kaštanovník, ořešák, habr). Napadány jsou zejména staré duby mimo zápoj, tedy solitéry na hrázích, pastvinách, v parcích a stromořadích. Brouci se vyskytují v června a červenci a žijí přibližně měsíc. Živí se mízou stromů, popř. medovicí mšic a červců. Aktivní jsou za soumraku a v noci, přes den se tesaříci ukrývají. Samice klade vyjíčka po několika dotrhlin v kůře a zraněných míst kmene v celkovém počtu 60 až 100 kusů. První rok žije larva v borce, druhé proniká do běli, třetí až čtvrtý rok dospívá, vyhlodává si ve kmeni kolébku a kuklí se. Stadium kukly trvá pouze několik týdnů a vylíhlý brouk opouští komůrku počátkem léta po kratším nebo delším období klidu. Počet larválních stadií kolísá, larva se svléká přibližně pětkrát. V mrtvém a suchém dřevě se vývoj prodlužuje a svlékání bývá více. Imága s takto narušeným vývojem jsou drobnější. Tesařík obrovský má množství přirozených nepřátel, houbovými chorobami počínaje a datlovitými práky konče.


Další články

Polévka z kyselého mléka a brambor.

Ostrov Bali leží mezi Jávou a Lombokem.

Ostrov Aldabra vypadá jako z pohádky.

Manuka med pochátí z balmínu metlatého.

Gekon obrovský obývá jihovýchodní Asii.

Šťavel kyselý kvete květy na dlouhých stopkách.

Sůl kamenná tvoří velké krystaly.

Kamenný les Pobiti Kamani v Bulharsku.

Svitky od Mrtvého moře byly nalezeny v roce 1947.

Ostrov Martinik patří k nejpůvabnějším místům Malých Antil.

Ostrov Poveglia nalezneme mezi Benátkami a ostrovem Lido.

Obří kamenné hlavy stojí při pobřeží Mexika.

Kaštanový med chutná k archivnímu sýru.

Vodní nádrž Znojmo s vodní elektrárnou.

Volavka obrovská dorůstá výšky až 150 cm.

Tesařík obrovský je je tmavě hnědý brouk, konec krovek má červenohnědý. I když larvy tesaříka obrovského způsobují škody, je brouk zařazen mezi ohrožené druhy a je chráněn zákonem.

Články:

Menhiry v severních Čechách se k obloze tyčí již po staletí.

Guilin v jižní Číně.

Menhir Kamenný pastýř stojí na Slánsku u obce Klobouky.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů