Šťavel kyselý je vytrvalá, 5 až 15 centimetrů vysoká bylina s niťovitým a dužnatě šupinatým oddenkem, s lodyhou zcela zakrnělou a s listy proto jen přízemními, dlouze řapíkatými, trojčetnými, složenými z lístků srdčitých, snadno vadnoucích, lysých nebo naspodu roztroušeně chlupatých, na okraji trochu žláznatě brvitých a vespod často načervenalých.
Květy na dlouhých stopkách, jež nesou uprostřed dva malé listeny, jsou složeny z pěti vytrvávajících lístků kališních a pěti bílých a růžově žilkovaných obvejčitých, 10 až 25 mm dlouhých lístků korunních, ozdobených dole žlutou skvrnou a zcela naspodu trochu srostlých. Protože nejsou velikostí shodné, není koruna pravidelná. Tyčinek je 10, a to pět delších a pět kratších, rozestavených tak, že delší se s kratšími střídají a nitky všech jsou naspodu srostlé. Svrchní semeník se skládá z pěti plodolistů a nese pět čnělek, které bývají různě dlouhé, takže jsou kratší než tyčinky nebo asi stejně dlouhé. Pestík se mění za plodu v podlouhlou, asi 10 mm dlouhou tobolku, která puká na hřbetě pouzder a vzniklými postranními skulinkami jsou vymršťována poměrně daleko od mateřské rostliny semena. Šťavel kyselý kvete v dubnu a květnu. Květy se rozevírají mezi 9. až 10. hodinou a zavírají mezi 17. až 18. hodinou a rovněž před deštěm. Jejich stopky se přitom ohýbají dolů, takže květ je chráněn před vlhkostí. Rovněž jednotlivé lístky se skládají podle střední žilky a ještě i řapíčky ohýbají dolů, takže se spodními stranami dotýkají.
Šťavel kyselý roste hojně ve starých a humusových lesích, v křovinách a v sutích na stinných místech z nížiny až do hor. Obvykle tvoří rozsáhlé porosty. Je rozšířen téměř v celém mírném pásu severní polokoule a také v severní Africe.
Šťavel kyselý je rostlina dosti prudce jedovatá, působí škodlivě na ledviny.
Další články
Mrtvé moře má velice slanou vodu.
Poušť Atacama nebyla vždy suchým územím.
Slovenské ledové jeskyně z nichž některé jsou přístupné.
Sysel obecný přespává zimu v norách.
Krutihlav obecný má zbarvení podobné rozpraskané kůře.
Rossovo moře zasahuje hluboko do Antarktidy.
Ostrov Poveglia nalezneme mezi Benátkami a ostrovem Lido.
Datlovník obecný se pěstuje ve sklenících.
Ostrov Bali leží mezi Jávou a Lombokem.
Polévka z kyselého mléka a brambor.
Ostrov Aldabra vypadá jako z pohádky.
Špička obecná se hodí do polévky.
Svitky od Mrtvého moře byly nalezeny v roce 1947.
Vodní elektrárna Mohelno je umístěn přímo v tělese hráze Vodní nádrže Mohelno.
Ostrov Martinik patří k nejpůvabnějším místům Malých Antil.
Šťavel kyselý je lesní rostlina řazená do čeledi šťavelovité (Oxalidaceae).
Články:
Kyselé deště a oteplování klimatu.
Vlaštovičník větší pochází z oblasti Středomoří.
Prskavec větší se řadí do čeledi střevlíků.