Oko

Bludné balvany

Bludný balvan u Liptaně
Bludný balvan u Liptaně, pochází pravděpodobně z oblasti jižního Švédska, ledovcem byl na území České republiky přivlečen v době sálského zalednění. Tento bludný balvan dosahuje rozměrů 220x130x120 cm a váhy 4,7 tuny. Obrázek: Wikipedia, autor: BíláVrána.

Během milionů let se několikrát roztáhl led nad rozsáhlé části Evropy. Byly to takzvané doby ledové.

Poslední zalednění se velmi těsně dotklo i území, na které se dnes rozkládají Česká republika a Slovenská republika. Polární ledy se plazily na všech stranách k jihu, vznikl ohromný pevninský ledovec, který se svým okrajem opřel o pohraniční hory na severu území obou našich států. Na několika místech vstoupil dokonce na naše území.

Vedle toho všechna vyšší horstva, jak Tatry, Liptovské hole, Krkonoše a Šumava měly své ledovce. Ve Vysokých Tatrách byly některé ledovce až deset kilometrů dlouhé. Dnešní překrásná tatranská jezírka, mořská oka, vznikla činností těchto ledovců, ať už byla jezera hloubená nebo hrazená. Jedno z nejkrásnějších tatranských jezer, Štrbské pleso, vzniklo právě za hrází, kterou přihrnul na své pouti ledovec.

I jinak se v krajině dá nalézt mnoho stop po době ledové. Je to obroušení a ohlazení různých výšin, zvláštní ráz některých údolí, vyrytých ledovcem, i bludné balvany, které ledovce přivlekly z dalekých krajů. Takových bludných balvanů je u nás mnoho, především na Opavsku a na Ostravsku. Byly vlečeny stovky kilometrů a pocházejí až ze Švédska, neboť bývají z červených finských a švédských žul, pofyrů, křemenců i jiných hornin, které se u nás v tomtéž složení nenacházejí.

Největší z bludných balvanů, vážící kolem 13 tun, byl objeven při výkopu základů pod zemí. V současnosti je umístěn u vchodu do Nové huti v Ostravě-Kunčicích. Jiný, jen o málo menší, je umístěn v parku v Porubě a další na náměstí v Opavě.

Bludných balvanů byly nalezeny desítky. Dříve je lidé z neznalosti ničili nebo jich používali při stavbě. Dnes se tyto bludné balvany chrání jako zajímavá přírodní památka.


Další články

Horský ledovec vyplňuje údolí ve tvaru U.
Topinambur pochází ze severní Ameriky.
Kočičky do vázy jsou z keře vrby jívy.
Likvor cerebrospinalis je mozkomíšní mok.
Epifytické rostliny rostou na jiných rostlinách, aniž by jim škodily.
Šikmá věž v Pise byla zřízena jako zvonice.
Ostrov Elephantine na kterém nalezneme nilometr.
Ledovec Vatnajökull je třetí největší na světě.
Hrad Neuschwanstein je magnet pro turisty z celého světa.
Plovoucí ledovec se oddělil od ledovcových polí.
Město Liptovský Mikuláš je domovem 34 000 obyvatel.
Hrad Rabí má pro návštěvníky připraveno několik nádvoří, hradních paláců a rozlehlých sklepení s krápníkovou výzdobou.
Smoothie recepty přináší překvapení v podobě chuti.
Ve Vysokých Tatrách byl objeven ledovec ukrytý pod suťovištěm.

Bludné balvany jsou bloky horniny, které byly v době ledové přepraveny ledovcem na velkou vzdálenost, kde byly po roztátí ledovce usazeny v geologicky zcela odlišném prostředí. Velikost balvanů dosahuje řádově decimetrových až metrových rozměrů, hmotnost v průměru několika tun.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů