Oko

Hrad Karlštejn

Hrad Karlštejn
Hrad Karlštejn. Obrázek: Wikipedia, autor: Arkadiusz Zarzecki.

Nedaleko města Beroun, uprostřed chráněné krajinné oblasti Český kras, se na levém břehu řeky Berounky nachází mohutný středověký gotický hrad Karlštejn.

Hrad Karlštejn byl založen okolo roku 1348 jako soukroné sídlo římského císaře a českého krále Karla IV. Později změnil král účel hradu pro uschování říšských korunovačních klenotů.

Hrad Karlštejn stojí na vápencové ostrožně a tvoří ho několik samostatně opevněných staveb.

Výzdoba nejcennějšího prostoru kaple sv. Kříže je ukázkou gotického malířství.

V okolí hradu Karlštejn se nacházejí vinice a hluboké, většinou listnaté lesy.

V současnosti je hrad Karlštejn významnou národní kulturní památkou a je jedním z nejvíce navštěvovaných hradů v České republice.


Další články

Jeseterovitá vyza velká dorůstá do délky až více než 5 metrů a může dosáhnout váhu i přes 1000 kilogramů.

Císařské Zakázané město v Pekingu bylo centrem vlády čtyřiadvaceti čínských císařů.

V severních oblastech ostrova Madagaskar žijící lemur severní je jeden z nejmenších druhů řazených do rodu Lepilemur. Jako typ krajiny, ve které převážně žije, preferuje většinou suché, opadavé lesy porůstající sever ostrova.

Moderní Papinův tlakový hrnec vaří do něj vložené potraviny pod tlakem za pomoci páry.

Proslulé Staroměstské náměstí v Praze se rozkládá na ploše více než 9000 metrů čtverečních.

Ruské Palácové náměstí Petrohrad se rozkládá před carským Zimním palácem.

Největší benátské náměstí Svatého Marka si díky svojí atmosféře získalo turistickou proslulost. Mimo jiné se zde nachází zvonice svatého Marka, známá také pod názvem kampanila.

Středně velký severský druh pěvce sněhule severní hnízdí ve vysokohorském pásmu. Řazena je do čeledi strnadovitých.

Hrad Svojanov se nachází uprostřed hlubokých lesů nad romantickým údolím řeky Křetínky. Vysoce si ho ve 14. století cenil římský císař a český král Karel IV.

Starobylý gotický hrad Loket dostal své jméno podle tvaru, kterým kopíruje lehce meandrující řeku Ohři, vinoucí se u jeho úpatí.

Šroub imbus má vnitřní šestihran, který slouží k jeho povolování a utahování klíčem tvořeným nebo zakončeným šestibokým hranolem.

Středověký královský hrad Karlštejn se nachází na katastrálním území Budňany ve stejnojmenné městysi Karlštejn v okrese Beroun zhruba třináct kilometrů východně od Berouna a třicet kilometrů jihozápadně od centra Prahy.

Články:

Na nahřátých talířích servírované špagety po uhlířsku se dochutí kořením.

Výhodně situovaný hrad Krupka chránil obchodní cesty přes Krušné hory. Stojí na klidném vyvýšeném místě nedaleko měst Teplice a Ústí nad Labem.

Korunovační Královská cesta Praha míří na Hrad. Jako první se po ní vydal v rece 1438 Albrecht Habsburský a jako poslední o 400 let později Ferdinand Dobrotivý.

Karlštejn je mohutný kamenný gotický hrad stojící na vápencové skalní ostrožně.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů