Oko

108 - Sto osmé číslo

Vitamin D podporuje vstřebávání vápníku

Vitamin D obsahuje maso z tuňáka
Vitamin D obsahuje rybí maso, na obrázku maso z tuňáka. Obrázek: Wikipedia, autor: 663highland.

Vitamin D je pro lidské tělo důležitý, podporuje vstřebávání vápníku. Je tedy užitečný pro kosti, u kterých je dostatek vápníku důležitý.

Vitamin D si tělo umí vyrobit v kůži vystavené slunečním paprskům (konkrétně jeho ultrafialové složce), proto se jeho případný nedostatek může projevit zvláště v zimě a na podzim.

Obsahují jej také vejce, hovězí játra, mléko a v neposlední řadě mořské ryby.

Příznaky nedostatku vitaminu D se přitom projevují různě, může se jednat o časté infekce, protože vitamin D podporuje imunitní systém, bolesti kostí a svalů, únava a svalová slabot či opakované zlomeniny.

Experimentální bezpilotní letoun X-43 dosáhl rychlosti 9,8 Ma, což představuje 12 144 km/h.

Statný listnatý strom jasan ztepilý, jemuž se daří ve vlhkých a podmáčených lesích nebo na sutích převážně v nížinách a pahorkatinách, výjimečně až po nižší horské polohy.

Čas plyne od minulosti do budoucnosti, je jednou ze základních fyzikálních veličin soustavy SI a měří se v sekundách (s) pomocí hodin.

Monumentální hrobka nebo také monumentální náhrobní stavba mauzoleum odvozuje svůj název od hrobky perského satrapy Mausola II. čili Mauzolea v Halikarnassu.

Tvrdé, těžké, pružné a trvanlivé dřevo hickory je vhodné například na stavbu vagonů, sportovního náčiní apod.

Město Benátky v Itálii se rozprostírá na téměř sto dvaceti ostrovech.

Diogenes v sudu byl řecký filosof, radikální zastánce myšlenkového směru kynismu. U Athéňanů byl velmi oblíben pro svůj neobvyklý způsob života, zvláštní nápady a skvělé řečnictví.

Co je to nabodeníčko a kdo nabodeníčko krátké a nabodeníčko dlouhé zavedl do češtiny.

Zřícenina gotického hradu Potštejn stojí na vysokém zalesněném kopci v Královéhradeckém kraji, jižně od Rychnova nad Kněžnou. V podzemních chodbách hradu Potštejn je údajně ukrytý středověký poklad a nejdelší podzemní chodba vede až do 5 kilometrů vzdálených Litic.

Nitrid boru tvoří krychlové krystaly, které jsou skoro tak tvrdé jako diamant.

Dřevěný rychlostní člun Spirit of Australia drží rychlostní rekord dosažený plavidlem.

Ševčinský důl v Příbrami na těžbu stříbrné a olověné rudy na Březových Horách tvoří součást hornického skanzenu s rozsáhlou expozicí o tradičních řemeslech a průmyslu na Příbramsku a o historii příbramského hornictví.

Vitamín D je důležitý pro správné fungování lidského organismu. Je to "sluneční vitamín" rozpustný v tucích. Za normálních podmínek si ho tělo vytváří v kůži při pobytu na slunci.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů