Oko

105 - Sto páté číslo

Zátoka Ha Long

Vesnice v zátoce Ha Long
Domky na vorech tvořená vesnice v zátoce Ha Long. Obrázek: Wikipedia, autor: Michelle Maria.

S téměř dvěma tisíci zalesněnými krasovitými ostrůvky je zátoka Ha Long ve Vietmanu čarokrásným přírodním místem, které bezesporu nemá na světě obdoby. Zatímco některé se nad hladinu zátoky Ha Long zvedají jako osamělé skály, jiné jako větší ostrůvky a ostrovy.

Rozloha zátoky Ha Long je přibližně 1500 čtverečních kilometrů, přičemž průměrná hloubka vody je zde pouze 6 až 10 metrů.

Mezi ostrovy se ukrývají vesnice zde žijícího vodního národa tvořené plovoucími domky na vorech. Mezi domky mají nataženy rybářské sítě.

Většina ostrovů a ostrůvků v zátoce Ha Long se tyčí do výšky zhruba 100 metrů nad mořskou hladinou a na některých z nich se dokonce i vytvořila jezera. Například na ostrově Dau Be je 6 takovýchto jezer.

Ostrov Cat Ba je přírodní místo, jehož zhrupa polovinu tvoří území národního parku, chránícího místní ekosystémy a v jeho podzemí se ukrývají dvě jeskyně. V jedné z jeskyní se ukrývá podzemní nemocnice vybudovaná zde v letech 1963 až 1965 a druhá je jeskyně Hang Trung Trang.

V roce 1994 byla zátoka Ha Long zapsána do Seznamu světového dědictví UNESCO a v roce 2009 se dostala mezi 28 finalistů pro vyhlášení nových sedmi přírodních divů světa a posléze byla v roce 2012 do této skupiny zařazena.

Visuté zahrady Semiramidiny jsou někdejší starověká památka v Babylóně řazená mezi sedm divů světa. Podle legendy byly Visuté zahrady vybudovány pro královnu Amytis, která vyrostla v zelené Médii a stýskalo se jí po horách a rostlinách.

Bledské jezero na severozápadě Slovinska se pyšní hned dvěma turisticky atraktivními pozoruhodnostmi, ostrovem uprostřed jezera s kostelem Nanebevzetí Panny Marie (Cerkev sv. Marija Božja) a hradem (Blejski grad) tyčícím se nad jezerem.

Proč jsou ořechové skořápky tak tvrdé? Obsahují lignin.

Hrad Hněvín v severočeském městě Most získal svoji dnešní podobu během historizující rekonstrukce na přelomu 19. a 20. století a dnes slouží jako hotel, restaurace a rozhledna.

Jeskyně víl v Českém Švýcarsku je pískovcový skalní převis a podzemní prostory, kde každoročně v zimě vzniká unikátní ledová výzdoba tvořená ze stropu a ze dna jeskyně vyrůstajícími ledovými rampouchy různých velikostí.

Čtyři základní fyzikální síly umožňují popsat všechny způsoby silového působení částic navzájem. Základní fyzikální síly umožňují popsat "jakýkoli" pozorovaný fyzikální fenomén, od galaktických srážek až po vazby mezi kvarky v protonu. Tradičně fyzici uvažují o čtyřech: gravitaci, elektromagnetické síleslabé interakci a silné interakci.

Výkonná kolesová rypadla překvapují nejen rekordními rozměry, ale také množstvím zeminy, kterou dokážou během jediné směny vykopat, dělí se na velkostroje a kolesové nakladače.

Největší suchozemskou želvou je želva sloní s délkou krunýře přes 120 centimetrů a hmotností více než 300 kilogramů.

Věžovité Skotské brochy stavěné z plochých kamenů bez použití malty.

Podzemní katakomby v Římě jsou prostory v podzemí antického římského původu, užívané ve starověku jako tajné chrámy a pohřební prostory.

Mrakodrap Reliance Building v Chicagu, postaený v roce 1895, je první stavba na světě s fasádou z předsunutých skel.

Trilobiti jsou třída vyhynulých členovců patřící do vyhynulého podkmene Trilobitomorpha. Výzkumem zkamenělit trilobitů se mimo jiné proslavil francouzský paleontolog Joachim Barrande, který se po dobu 44 let zabýval výzkumem lokalit českých prvohor.

Rostlinné textilní vlákno sisal se získává z listů rostliny agáve sisalové, které se daří v tropickém a subtropickém pásmu.

Cirkumpolární souhvězdí můžeme na obloze pozovoat po celou noc.

Terminátor: Příběh Cameron.

Zátoka Ha Long je patrně nejnavštěvovanější místo v celém Vietnamu. Proslulost získala především díky krasovým útvarům - vápencovým skalám a strmým zalesněným ostrůvkům, které zde vystupují nad vodní hladinu. Branou k cestě do zátoky Ha Long je severovietnamské přístavní město Haiphong.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů