Oko

103 - Sté třetí číslo

Není nad to, poznat památky na vlastní oči

Hrad Karlštejn
Hrad Karlštejn. Obrázek: Wikipedia, autor: Arkadiusz Zarzecki.

Vlastní rukou pohladit kliku dveří, které otevíral již Karel IV., stoupnout si nohou na kámen dláždění cesty, po které odcházel do exilu Jan Ámos Komenský, postát přede dveřmi kostela na místě, kde kdysi zemřel kníže Václav. I tak může vypadat seznámení s místy, kudy kráčela historie zemí kuruny České. Poznání přichází přes realitu a není nad to, seznámit se s těmito místy na vlastní oči.

Na výletech vznikají vzpomínky a lze při nich zkoumat a tušit souvislosti. Hrady, zámky, tvrze, rozhledny, staré skanzeny, selské chalupy, mlýny, kovárny, muzea, rybníky, řeky, jezera, horské vrcholy, skály i další památná místa a přírodní krásy, Česká republika skýtá netušené množství míst, která mají návštěvníkům co nabídnout.

Klasicistní zámek Čekanice stojí v místech starší tvrze.

Keř meruzalka černá je ovocná dřevina plodící černý rybíz. Tento keř může být pěstován na zahradě, avšak roste také ve volné přírodě.

Raketa Falcon-9 vynesla na oběžnou dráhu loď Crew Dragon se dvěma astronauty na palubě.

Důl Michal Ostrava slouží od roku 1843 těžbě černého uhlí. Nejstarší historie dolu Michal je spojena se snahou podporovat uhelné hornictví.

Maglev dosáhl rychlosti 600 kilometrů za hodinu při testu dynamického provozu za různých pracovních podmínek. Experti si ověřili výkon vysokorychlostního systému a získali množství užitečných dat pro další testy.

Princezna Ciri z Cintry, jedna z hlavních postav literární, herní a filmové ságy Zaklínač, je nadána celou řadou unikátních dovedností, podstoupila zaklínačský výcvik, je mimořádná šermířka, magické zřídlo, podle legendy má porodit dítě, které zabrání příchodu doby ledové, nejpozoruhodnější je však schopnost cestování mezi časy a místy.

Město Budapešť, vzniklé v roce 1873 sloučením tří do té doby samostatných částí (Budína, Starého Budína a Pešti), je rozloženo na obou březích řeky Dunaje.

Displeje z tekutých krystalů (LCD) se používají především na obrazovkách notebooků, monitorů stolních počítačů, televizorů, mobilních telefonů, tabletů, navigací apod.

Cín v potravinářství nachází uplatnění především ve formě tenké fólie (staniolu) a pokrývání vnitřních povrchů obalů, které jsou v kontaktu s potravinami.

Úzkorozchodná železnice Darjeeling Himalayan Railway o rozchodu 610 mm.

Bhútán nazývaný Země hřnícího draka si dodnes zachoval svoji kulturu upřednostňující harmonii a rovnováhu mezi člověkem a přírodou, mezi duchovními a světskými potřebami.

Suezský průplav spojuje Rudé a Středozemní moře, proplouvá jím denně zhruba devadesát až sto lodí.

Nové koření pochází původně z Ameriky. Jsou to nedozrálé usušené, hnědočervené, hladké a většinou dvousemenné vysýchavé bobule ostré a palčivé chuti.

Hydraulicky poháněné původní výtahy Eiffelovy věže byly ve své době technickým divem.

Vlákna z termoplastu PET recyklovaného z PET láhví se využívají k výrobě tkanin.

Výzkum gravitačních vln se snaží prokázat jejich předpovězení Albertem Einsteinem vycházejíc z obecné teorie relativity.

Eliščino neplánované dobrodružství začíná, když se při cestě na svoji misi objevuje v lesnaté krajině v podhůří hor.

Kaliningradská oblast má ambice stát se pobaltským Honkongem vedoucí enklávu k hospodářskému boomu.

Vodní elektrárna Itaipú na řece Paraná dosahuje kapacity 12 600 megawattů.

Líčidlo dvoudomé (Phytolacca dioica) vytváří od báze silně ztlustlý kmen a rozložitou korunu s oválnými, tmavě zelenými listy.

Všestranné využití soli, která konzervuje potraviny, dodává jim chuť a způsobuje tání ledu.

Jídlo kuřecí řízečky v bulce je pokrm burgerového typu hodící se k obědu či časné večeři.

Přehrada Tři soutěsky prošla zatěžkávací zkouškou, ve které obstála.

Městská elektrárna Chotěboř byla postavena v r. 1911.

Uhlí je hnědá, černá nebo hnědo-černá hořlavá hornina, která se získává dolováním z povrchových nebo hlubinných dolů a používá se jako palivo.

Proměna transformerů z automobilu do autobota závisí na tom, co právě dělá.

Robopsi SpotMini pro nemocnice mohou být v případě epidemie v kontaktu s nakaženým pacientem.

Zpracování vápence ve Vápenném Podole v místních vápenkách a cementárnách.

Životopis lady Galadriel, která se narodila jako noldorská princezna v Eldamaru za hvězdných věků.

Mnozí lidé cestují po světě a přitom vůbec netuší, kolik a jakých krásných a půvabných míst ukrývá Česká republika.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů