Oko

109 - Sto deváté číslo

Ostropestřec mariánský je léčivá bylina známá také jako bejlí Panny Marie

Ostropestřec mariánský, bejlí Panny Marie
Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je léčivá bylina známá také jako bejlí Panny Marie. Obrázek: Wikipedia, autor: No machine-readable author provided. JoJan assumed (based on copyright claims).

Fialovými až purpurovými květy a ostnatými listy s charakteristickým bílým žilkováním nápadná bylina ostropestřec mariánský nese své druhové jméno právě podle bílého žilkování listů, podle legendy symbolizujícího mateřské mléko, jež ukáplo Panně Marii, ostatně právě od něj se odvíjí i lidový název ostropestřce mariánského bejlí Panny Marie.

Ostropestřec mariánský je letnička až dvouletka pěstovaná v různých koutech světa, podmínkou pro zdárný růst této byliny je teplé klimatické podnebí. První doložená zmínka o ostropestřci mariánském se nám dochovala ze středomořské oblasti, konkrétně ze starověkéhé Řecka, kde jej již v 1. století n. l. ve svém díle zmínil řecký botanik, lékař a autor pětidílné encyklopedie De Materia Medica o bylinném lékařství Pedanius Dioscorides.

Bylina ostropestřec mariánský dorůstá výšky až 150 centimetrů. Vyznačuje se s kůlovitým kořenem a chudě větvenou lodyhou. Koncem června se na lodyhách ostropestřce mariánského objevují fialové až purpurově červená květenství. Koncem léta pak z květů dozrají plody, které se sklízí.

Dříve nacházel ostropestřec mariánský využití jako léčivá bylina s blahodárnými účinky na játra. Ostropestřec mariánský však může způsobovat i alergické reakce.

Zatímco v dřívějších dobách se používaly především listy a kořeny, v současnosti především semena.

Na pěstování není ostropestřec příliš náročný. V oblibě má stanoviště slunná a chráněná před povětrnostními podmínkami, s hlinitou až mírně zásaditou půdou.

Ostropestřec mariánský je také velice dekorativní a vzrostlý bodlák, který má potenciál stát se ozdobou zahrady.

Strom jeřáb širokolistý s okrouhlými, zespod plstnatými listy pochází z Francie.

Kanovník svatovítské kapituly a kronikář Kosmas bývá považován za zakladatele českého dějepisectví.

Strom baobab je nápadný strom připomínající rozložitostí koruny a mohutností kmenů staré letité duby.

Část japonského města Tokia Šimatači, někdejší historické centrum Eda, je místo malých továrniček, dílen a obchůdků.

Jakožto jednoduchý stroj je klín, což je těleso s průřezem ve tvaru trojúhelníku, jedním z nejstarších předmětů používaných lidmi.

Listnatý strom ořešák královský, resp. ořešák vlašský, plodí vlašské ořechy.

Park a zámek Vrchotovy Janovice nedaleko města Benešov vznikl z kamenné gotické vodní tvrze obklopené vodním příkopem.

Svatomartinské víno a koláče patří k podzimnímu svátku svatého Martina. Svatomartinské víno je mladé. Ke svátku svatého Martina patří také svatomartinská husa, sádlo z husy dodává svatomartinským koláčům vláčnost, povidla, tvaroh, cukr, rozinky, tuzemský a drobenka pak chuť.

Rosička útlá se v západní Africe pěstuje jako obilovina a pícní rostlina.

Do čeledi hvězdicovitých taxonomicky řazený ostropestřec mariánský pochází z oblasti středomoří a dozrává v druhé polovině září, kdy se také sklízí. Známý je také jako bejlí Panny Marie, stříbrný bodlák, kardus mariánský, bílý trn, kristova koruna, ostrolist, strakáč či volče.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů