Oko

Vincent van Gogh

Vincent van Gogh
Vincent van Gogh, autoportrét namalovaný v roce 1887.

Díla nizozemského malíře Vincenta van Gogha se kupují za desítky milionů dolarů. On sám však zemřel nemocný a chudý.

Když kdekoli na Zemi požádáte lidi, aby vám jmenovali jednoho autora obrazů, nejčastěji odpoví: "Vincent van Gogh." Nebo alespoň: "Takový ten... co kreslil slunečnice a uřízl si ucho."

Dnes by se asi Vincent van Gogh nestačil divi, kdyby viděl, co se kolem jeho díla odehrává. Zatímco během svého života prodal jediný obraz, dnes se o ně lidé skoro perou. Jeho dílo kosatce se prodalo za téměř 54 milionů dolarů a obraz Portrét doktora Gacheta, francouzského psychiatra, který léčil duševně nemocného Vincenta van Gogha, byl prodán za 82,5 milionu dolarů.

Tyto závratné sumy kontrastují se čtyřmi franky na den, které malíř dostával od svého mladšího bratra Thea, který byl obchodníkem s obrazy.

Vincent van Gogh původně vůbec neplánoval uměleckou kariéru, chtěl se stát protestantským farářem jako jeho otec. Na radu svého bratra Thea však v roce 1880 začal malovat. Byl velice pracovitý, během svého života namalovat několik tisíc maleb a kreseb.

Práci mu však stále více ztěžovala duševní nemoc. Odborníci se dodnes přou, co bylo její příčinou. Zda se s ní Vincent již narodil, nebo zda ji způsobily jedy obsažené v barvách, které Vincent dýchal, nebo snad pití.

Stejnou záhadou zůstává Vincentovo uříznuté ucho. Podle některých pramenů přišel pouze o lalůček, který poslal své bývalé přítelkyni. Podle dalších je jeho ztráta dílem jeho kolegy Paula Gauguina při vzájemné hádce.

Duševní nemoc bala i příčinou smrti Vincenta van Gogha v roce 1890.

Jediný obraz, Červenou vinici poblíž Arles, prodal Vincent nedlouho před svou smrtí za 400 franků Anně Bochové, sestře svého přítele, malíře Eugena Bocha. Dnes tento obraz můžeme obdivovat v Puškinově muzeu v Moskvě.


Další články

Cuketová pomazánka na topinky se může skladovat ve sklenicích.
Páchnoucí moč, proč páchne?
Amerického miniaturního koně lze považovat za chovatelský úspěch.
Aquapark Tropical Islands, Berlín, Německo navozuje tropickou atmosféru.
Jak a kdy sklízet bylinky, aby si zachovaly vůni a chuť.
Stévie se dá použít jako sladidlo místo cukru při slazení.
Hřebčín Kladruby byl založen roku 1552.
Bylinky do jídla koncertují paletou chutí.
Papoušek vlnkovaný zvaný též andulka je hojně chovaný.
Tatarka z cukety se steriluje při teplotě 80 °C.
Slaná cuketová buchta je upečená dozlatova.
Kostel Panny Marie U alžbětinek vystavěl K.I. Dienzenhofer.
Film Anděl Páně 2 vypráví o hledání jablka ze stromu Poznání.
Film Já, padouch 2 dějem navazuje na první díl.

Vincent van Gogh vytvořil během relativně krátkého časového intervalu deseti let zhruba 900 maleb a 1100 kreseb. Goghovo dílo bylo během jeho života téměř neznámé.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů