Oko

Papoušek vlnkovaný (andulka)

Papoušek vlnkovaný (andulka)
Sameček papouška vlnkovaného (andulka).

Papoušek vlnkovaný, zvaný též andulka, je nejmenší z ploskoocasých papoušků a nejrozšířenější pták chovaný chovateli na celém světě. V přírodě obývá téměř celý australský kontinent, i když hlavní hnízdiště má v současné době na jihozápadě a jihovýchodě Austrálie.

Základní barva v přírodě žijících andulek je světle zelená. Přední část hlavy a hrdlo jsou jasně žluté, na hrdle má 6 nápadných černých skvrn a na lících po jedné podlouhlé modré skvrně. Svrchní část těla je zdobena vlnkováním, které je nejjemnější na hlavě. Dvě nejdelší ocasní pera jsou tmavomodrá, ostatní zelenomodrá se žlutou skvrnou uprostřed. Samec má ozobí modré, samice bílé nebo hnědavé. Mláďata jsou zbarvena jako rodiče, pouze vlnkování, které mají již od kořene zobáku, ustupuje teprve později žluté barvě. Délka dospělého papouška vlnkovaného je 21 centimetrů, křídla 10,5 centimetrů, ocasu 10 centimetrů. Váží 40 až 45 gramů.

Andulky putují za potravou ve velkých hejnech, ve kterých také společně hnízdí. Po období dešťů rychle vyroste a vykvete tráva, jejíž semena poskytují andulkám potravu. V té době se objeví andulky a obsadí každou dutinu, především v eukalyptových stromech. Když vyvedou mláďata a trávních semen ubývá, jsou nuceny opět táhnout dál. Andulky, i když hnízdí většinou od září do prosince, nemají pravidelná rozmnožovací období jako naši ptáci. Hnízdí pouze v případě, že je dostatek potravy, jinak nehnízdí třeba i několik let. V mimořádně horkých suchých letech hynou papoušci vlnkovaní v obrovském množství.

Do Evropy byl papoušek vlnkovaný poprvé dovezen roku 1840. Od té doby vytvořl ve voliérách a klecích chovatelů mnoho barevných variací. Chovatelé po celém světě soutěží o nejkrásnější výstavní andulky, jejichž vlastnosti podrobně popisuje mezinárodní standard.


Další články

Způsoby měření teploty pomocí různých stupnic.
Romanovci vládli Rusku po tři století.
Diarmuid a Grania je ústředním námětem irského cyklu příběhů o hrdinovi Finnovi NacCumhalovi.
Sankt Peterburg, který byl založen na vrcholu moci dynastie Romanovců, bývá také někdy nazýván Benátky severu.
Dynastie Šang vládla Číně v době mezi 1766 až 1122 př. n. l.
Car Boris Fjodorovič Godunov vládl od roku 1598.
Hrachor jarní roste ve smíšených a listnatých lesích.
Dynastie Čching v Číně byla založena kočovníky žijícími severně od velké čínské zdi.
Ruský samovar patří neodmyslitelně k Rusku.
Jak se liší kobylka a saranče z řádu rovnokřídlého hmyzu.
Jetel plazivý roste přirozeně v příkopech, na lukách, pastvinách a u řek.
Lávové kameny z člověka jakoby sundavají problémy.
Čaj Darjeeling se pěstuje od poloviny 19. století.
Chov papoušků rosela pestrá ve voliéře.

Papoušek vlnkovaný (andulka) si díky svojí přátelské, milé a hravé povaze a krásnému zbarvení získal oblibu mezi chovateli. Pokud je chovaná andulka samec a žije pouze s lidmi, je možné ho naučit mluvit.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů