Oko

61 - Šedesáté první číslo

Sloní kůže

Sloní kůže
Sloní kůže je u dospělých jedinců téměř lysá a velmi citlivá. (Foto: Wikipedia, autor: The author is nickandmel2006 on flickr)

Až 3 centimetrové tloušťky dosahující sloní kůže je i přesto velice citlivá, díky čemuž mohou sloni vnímat i pohyb mouchy lezoucí na jeho těle.

Zatímco na zádech a na nohou dosahuje sloní kůže tloušťky až nekolika centimetrů, v blízkosti uší a za ušima je naopak tenká jako papír. Na dotek připomíná sloní kůže gumu.

Kůže je také volná, takže to vypadá, jako by na slonovi na některých partiích jeho těla plandala. Má to svůj důvod, protože sloni nemají potní žlázy a volná kůže zachycuje a odpařuje vlhkost, čímž se sloní tělo ochlazuje.

Sloni mají kůži značně citlivou na spálení slunečními paprsky, proto se často "sprchují" vodou, popřípadě si dopřávají lázeň z bláta a prachu, která kůži chrání před sluncem.

pH mýdla bývá vyšší než sedm. V současné době používané moderní mycí substance bývají obvykle neutrální nebo mírně kyselé.

Kjóto je císařské město paláců a chrámů. Původně dostalo toto město jméno Heiankjó, ale později proslulo jeko kulturní a náboženské centrum nesoucí jméno Kjóto.

Bakterie a jejich hostitelé. Nejhojnější obyvatelé Země jsou mikroskopické organismy, které lze nalézt v hojných počtech téměř všude, mnohé z nich obývají těla vyšších živočichů.

Syndrom prázdného hnízda souvisící s odchodem dětí z domova prožívá každý z rodičů jinak, v každém případě však platí, že se jedná o rizikové období, které se může negativně podepsat na zdraví.

Nemoc zlatá žíla trápí především lidi starší čtyřiceti let.

Argan roste jen v jihozápadní části Maroka.

Rozlomený korpus dortu při vyndavání z formy.

Sváteční řidiči vyráží na silnice jen občas. Věnujte jim při řízení pozornost.

Dějiny Paříže, města, v jehož ulicích se snoubí dějiny s moderní současností. Již kolem roku 300 př. n. l. se na tomto místě usídlili Galové.

Okruh Ladronka pro in-line bruslení, Praha. Příležitostí pro jízdu na in-line bruslích není v Praze mnoho. Proslulost si získal zejména asfaltový okruh Ladronka v Modřanech.

Krev sají jen samičky komára, samečkové se spokojí s nektarem květů. Způsobů, jak se bránit přítomnosti komárů, je celá řada.

Park Wodny Krakow Polsko není sice tak velký jako v Mnichově, ale zábavy si zde lze užít až dost.

Nejvyšší tobogán na světě v zábavním parku Schlitterbahn v Kansas City je opravdu vysoký a také velice spádný, takže jízda na něm je extrémním adrenalinovým zážitkem pro ty největší dobrodruhy.

Paví očko se díky své nenáročnosti a temperamentnosti stala jednou z nejoblíbenějších akvarijních ryb, vhodnou i pro ty, kteří s akvaristikou začínají.

Opel Doktorwagen 4/8 PS měli v oblibě obchodní cestující a venkovští lékaři.

Baltské pobřeží Polsko se táhne stovky kilometrů, na kterých se téměř nedotčená drsná příroda se střídá s rybářskými vesničkami, velkými přístavy i turistickými letovisky.

Kniha Pátá vlna se odehrává ve světě, který postihly již čtyři katastrofy.

Monte Carlo symbolizují luxusní jachty, slunce, moře a bohatství. Lze zde navštívit několik zajímavých míst a obdivovat spousty kotvících jachet.

Elton John se proslavil se zejména díky hitům jako Rocket Man a Tiny Dancer z počátku 70. let 20. století a od té doby trvá jeho profesionální kariéra již více než 40 let.

Pryšec obecný se lidově nazývá žabí mléko, vlčí mléko, bradaviční koření, čertovo mléko, žabí mléč, hadí mlíčí.

Vasa muzeum Stockholm na ostrově Djurgarden vystavuje restaurovanou loď ze 17. století, která byla vyzvednuta z vod Baltu.

Sopka Etna, Sicílie dosahuje výšky 3329 metrů nad mořem. Je jednou z nejaktivnějších sopek světa.

Jóga může pomoci s nespavostí, neklidným a nekvalitním spánkem, který trápí mnoho lidí.

Čím nahradit sůl, která v adměrném množství poškozuje játra a ledviny, škodí žaludku i střevům a zvyšuje krevní tlak.

Kanál du Midi, Francie spojuje již více než tři sta let Středozemní moře s Atlantikem. Oblast kolem kanálu du Midi je krajinou vinic, nádherné přírody i celé řady opevněných středověkých městeček.

Slovanské hradiště Mikulčice prošlo přestavbou a vylepšením, novinkou je stavba moderního návštěvnického centra s třicet metrů vysokou věží.

Opel Mokka disponuje inteligentním pohonem všech kol 4x4 a nezapomíná ani na pohodlí a bezpečnost posádky.

České Středohoří je místo, kde si budete připadat jako v jiném světě. Oblast půlí řeka Labe.

Archicebus achilles má pravděpodobně velmi blízko k prvním primátům, jací kdy žili.

Rotunda sv. Petra a Pavla Budeč je svým stářím 1100 let nejstarší dochovaná stavboa celých Čech.

Vrabec domáci se přizpůsobil životu ve městě. Největší hrozbou jsou zde pro ně kočky a poštolky.

Mateřídouška úzkolistá je polokeříkovitá vytrvalá bylina, která roste v trsech. Obsahuje množství silic, kyselinu ursolovou, flavonoidy, flavony, karvanol, třísloviny a hořčiny.

Jak uložit potraviny ve spíži? Mít pořádek v uložení potravin a umět s nimi hospodařit, je praktické.

Suchá kůže má sklony k praskání, svědění a pálení. Některé obtíže zvládnete vyřešit sami, s jinými raději vyhledejte lékaře.

Nálezy dinosaurů v Argentině v roce 2014, který znamenal pro Argentinu boom nálezů nových druhů.

Brzké vstávání studentům nesvědčí. Děti v pubertě mají pozměněné biologické hodiny.

Rákosník obecný se živí hmyzem, pavouky, na podzim také bobulemi. Potravu hledá v rákosí, ale také na stromech a keřích rostoucích u vody.

Jaké se používají různé druhy grilů? Jak a na čem grilovat rozmanité druhy pochoutek?

Socha boha Radegasta, Radhošť stojí na cestě z Pusteven na vrchol hory Radhošť.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů