Oko

62 - Šedesáté druhé číslo

Virofágy

Virofág Sputnik
Virofág Sputnik. (Foto: Wikipedia, autor: AJ Cann)

Viry, které nedisponují žádným metabolismem, nedělí se, nerostou, nedokáží produkovat energii, se vyznačují schopností přizpůsobit se prostředí a genetickou informací uloženou v sekvenci nukleových kyselin.

Jak se viry množí? Díky specifickým bílkovinám dokážou proniknout do nitra buněk - živočišných, rostlinných, ale také bakteriálních, kde poté uvolní část své DNA či RNA. Poté napadenou buňku donutí, aby tyto části namnožila a nově vzniklé viry se pak rozšíří do okolí.

V roce 2008 objevili vědci první virofág, tedy virus napadající jiné viry. Virofág Sputnik objevili vědci ve virech rodu Mamavirus, který napadá prvoky. Následoval Mavirus napadající jeden z virů parazitujících na mořském bičíkovci. A jako třetí byl objeven Organic Lake Virophage (OLV) napadající velké viry, které parazitují na řasách.

Díky tomu, že poškozují viry parazitující na buňkách, virofágy vlastně buňkám pomáhají, což dává do budoucnosti naději na jejich využití při léčbě některých infekčních nemocí.

Karpatský chrám sv. Michaela Archanděla darovali Rusíni Praze, hlavnímu městu Československa, ke kterámu tehdy Zakarpatská Ukrajina patřila.

Bahenka hrbolkatá má ulitu béžového zbarvení s páskováním hnědé barvy o různé intenzitě.

Slunečnice se dají pěstovat v květináči i na zahradě. Jako žlutá sluníčka zaplní slunečnice prostor zrcadlením slunečních paprsků.

Menkaureova (Červená) pyramida, nejnižší ze tří pyramid v egyptské Gíze, měla původně obložení z červené žuly.

Pomněnka bahenní roste od nížin až do subalpínského pásma ve vodních příkopech, na vlhkých loukách, pastvinách, kolem potoků a na dalších vlhčích místech.

Souhvězdí znali již starověcí astronomové.

Dlouhá čínská zeď se svým vzhledem podobá draku, který se plazí po horách. Spotřebovala najvíce materiálu a nejvíce pracovních sil ze všech staveb v historii.

Umělá ruka dokáže nositeli zprostředkovat hmatové vjemy. Nejnovější objev, který vylepšuje její možnosti, je kůže vyvinutá japonskými vědci.

Osada Rejvíz, Jeseníky, kde lze obdivovat malebné roubené chalupy, Lurdskou jeskyni nebo kostel Jména Panny Marie, vystavěný roku 1808.

Kopřiva mrtvého nepožahá. Využívali toho naši předkové při stanovení smrti.

Oblet světa v balonu se po předchozích sedmnácti neúspěšných pokusech zdařil v roce 1999.

Národní mořský park na souostroví Fernando de Noronha se rozkládá v Atlantském oceánu.

Libeček lékařský pochází z hornatých území Střední Asie, Afghánistánu a Íránu. Pěstuje se jako listová, kořenová a léčivá bylina.

Svatá hora u Příbrami je tvořena obdélným komplexem ambitů o rozměrech 80 x 72 metrů se čtyřmi kaplemi v rozích, uvnitř na vysoké kamenné terase stojí původně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Seat Arosa vychází z blízce příbuzného VW Lupo. Může být poháněn širokou paletou pohonných jednotek, včetně úsporného turbodieselu.

Slunéčko východní likviduje populace původních druhů, v ruce má další trumf, hmyzomorky, vůči kterým je samo odolné.

Zámek Doksy byl postaven v 16. století ve stejnojmenné obci na Českolipsku. V současné době není veřejnosti přístupný.

Vodácká naučná stezka Berounka lemuje řeku od Zvíkovice po Hlásnou Třebáň.

Menhiry v severních Čechách se po staletí tyčí k obloze a dnes se můžeme jen dohadovat, kde se v krajině vzaly, co znamenaly a jaký plnily účel.

Bylinky v květináči za oknem. V létě se bylinkám daří. Většina bylinek vyžaduje světlé místo, nejlépe orientované na jih.

Na hodnoty cholesterolu má vliv i hormon ghrelin, nazývaný také hormon hladu.

Kontinent Afrika se rozkládá jižně i severně od rovníku převážně na východní polokouli a zahrnuje četné klimatické oblasti. V Africe se nachází 54 států.

Slon vyvíjí na podlahu nižší tlak, než dáma na jehlových podpadcích. Matematika dokazuje, že průměrně velká žena, která nosí jehlové podpatky, vyvíjí na čtvereční centimetr vyšší tlak než průměrný slon.

Závody na saních a bobech jsou profesionální sporty, a to dokonce olympijské. Například bobová dráha bývá dlouhá okolo kilometru a půl a boby na ní mohou dosáhnout rychlosti až 140 km/hod.

Rákosník tamaryškový se ozývá rychlou proměnlivou slokou s dlouhými trylky, střídanými tóny "void". Varování "črrr".

Nejstarší přehrada zapadla v temnotách dávných věků. Je kupříkladu známo, že v Číně již před šesti tisíci lety byly budovány na řekách hráze k nadržování vodní zásoby.

Manuka med vyrábějí včely živící se nektarem ze stromu balmínu metlatého, který roste v hornatých oblastech Nového Zélandu.

Cattleya aclandiae ve volné přírodě roste v brazilském státě Bahia.

Sáňkařská dráha Klášterec n. O. vede více než kilometr zalesněnou krajinou.

Aquapark Therme Erding v Německu se skládá ze čtyř oblastí: lázní Thermenparadies, zóny tobogánů Galaxy, relaxačního centra Vital-Oase a saunového komplexu Saunaparadies.

Inline stezka Poděbrady Nymburk vede rovinatou oblastí bez zbytečných kopečků či sjezdů, díky čemuž se hodí i pro začátečníky a rekreační inline bruslaře.

Lomikámen vždyživý vytváří husté polštáře poseté množstvím drobných květů bílé až nažloutlé barvy.

Pařížské památky které dokreslují obraz města na Seině. Nejnavštěvovanější z nich je suverénně katedrála Notre-Dame.

Núbijská vesnice u Asuánu ukazuje turistům tradiční způsob života.

Jaká by měla být barva moči? Záleží na tom, kolik vypijete tekutin. V zásadě by měla být zbarvena od tmavě až po světle žlutou.

Chata Výrovka, Pec pod Sněžkou, Krkonoše stojí na významné křižovatce turistických cest a vytváří ideální zázemí pro turistické výpravy do stedu Krkonoš.

Antirrhinum kvete od jara až do podzimu a květy se shlukují ve velkých hroznech rozmanitých odstínů.

Hradiště Budeč bylo jedním z důležitých center vznikajícího přemyslovského státu a patřilo k největším a nejstarším přemyslovským opěrným bodům.

Hlemýžď s ulitou jako domečkem, kterou si nosí s sebou na zádech, slintá, aby lépe klouzel, je sameček i samička zároveň a snáší vajíčka hlavou.

Proč jsou některé zvuky vysoké a jiné nízké? Vysokofrekvenční vlny vytvářejí vysoké, kvičivé zvuky, nízkofrekvenční vlny vydávají nízké, vrčivé zvuky.

Sup holohlavý se shlukuje u zdechlin společně s ostatními supy, kterým kradou kousky potravy.

Violka dvoukvětá roste v severní Evropě, v horách střední a jižní Evropy, Asie, na Sibiři na východ až po Japonsko, Čukotku a Aljašku.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů