Oko

Bylinky v květináči za oknem

Bazalka
Bazalka paří mezi bylinky, které se dají pěstovat v květináči za oknem. Obrázek: Wikipedia, autor: Wolpertinger in der Wikipedia auf Deutsch.

V létě se bylinkám daří, jen potřebujete ten správný květináč s odtokovými otvory, které zakryajete střepem z rozbitého květináče nebo větším oblázkem, pak přidáte drenážní vrstvu (mohou to být drobné oblázky nebo keramzit) a nakonec přisypete substrát. Šikovné je oddělit obě vrstvy netkanou textilií, aby se nemísily a šly oddělit i při vysypávání. Poté bylinky zasadíte, substrát přitlačíte a bylinky zalijete.

A kam s květináčem? Většina bylinek vyžaduje světlé místo, nejlépe orientované na jih, a teplotu kolem 20 °C. Ve dnech, kdy slunce hodně svítí, je dobré rostliny přistínit například žaluzií. Problém by mohl být v zálivce. Obecně potřebují bylinky v květináči častější zálivku naž ty pěstované na záhoně. Ale řada bylinek, především ty středomořské, je na přemokření háklivá. Pamatujte, že levandule, tymián nebo šalvěj vystačí s málem. Naopak máta nebo kostival mají rády vody víc.

Problém většinou pro bylinky nastává na podzim. Od listopadu do února mají málo světla, a jejich růst se tak zastaví. A některé ani nemají rády v zimě teplo, například máta, rozmarýn, levandule nebo tymián. Proto je dejte na zimu třeba na chodbu domu. Většina bylinek, s výjimkou těch tropických, také špatně snáší ústřední topení. Na parapetu nad ústředním topením jim bývá příliš horko. O to víc je hlídejte, většině z nich hrozí, že v zimě spíše uschnou, než zmrznou. Bylinky se v zimě zalévají tehdy, když už v misce není žádná voda a zemina na povrchu květináče je trochu vyschlá. Když bylinky na jaře vyraší, přesaďte je do čerstvého substrátu a přihnojte organickým hnojivem.


Další články

Cuketová buchta se zakysanou smetanou do které vmícháme sníh z bílku.
Libeček lékařský dorůstá výšky 1 až 2 metry.
Tatarka z cukety se steriluje při teplotě 80 °C.
Potáplice severní je vodní pták sladkovodních jezer.
Bylinky do jídla kterému dodají vůni a chuť.
Brutnák lékařský dorůstá výšky až přes půl metru.
Zámek Chyše byl nově zrekonstruovaný.
Národní mořský park na souostroví Fernando de Noronha je domovem hejn delfínů.
Vodácká naučná stezka Berounka se vine po břehu řeky.
Květiny v oknech vysazujeme v našich podmínkách většinou v květnu.
Zámek Doksy je doplněn hospodářskými stavbami.
Slaná cuketová buchta je upečená dozlatova.
Zámek Dymokury je v současnosti přístupný.
Menhiry v severních Čechách jsou známy zejména na Žatecku a Lounsku.

Bylinky se dají pěstovat i v květináči za oknem. Většina bylinek vyžaduje světlé místo, nejlépe orientované na jih.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů