Oko

Nejstarší přehrada

Luhačovická přehrada
Mezi nejstarší přehrady v ČR patří Luhačovická přehrada, s jejíž stavbou se začalo roku 1913, poprvé napuštěna byla roku 1930. Obrázek: Wikipedia, autor: Vojtěch Dočkal.

Ptáte se, jaká je nejstarší přehrada? Kdybychom chtěli nalézt toho, kdo si to s těmi hrázemi a přehradami na řekách vymyslel, museli bychom pátrat hluboko v minulosti, a stejně bychom skutečného původce nenašli. Toto umění se objevilo na různých místech zeměkoule v dobách, kdy ještě mezi těmito místy žádné spojení nebylo.

Je například známo, že v Číně již před šesti tisíci lety byly budovány na řekách hráze k nadržování vodní zásoby. Tuto vodu používali tehdejší rolníci k zavlažování polí. Také v Indii bylo nalezeno mnoho podobných starých vodních prací. Dodnes se tam zachovaly hráze i jejich zbytky, které rovněž zadržovaly vodu, aby mohla být využita pro pole.

A nemusíme chodit ani tak daleko. I v Egyptě se dávno před naším letopočtem stavěly ohromné přehrady. Roku 3900 př. n. l. dal egyptský faraon Amenemhet III. postavit mohutnou vodní přehradu. Do práce bylo zapřaženo čtvrt milionu otroků, kteří stavěli velkolepé vodní dílo plných osm let.

Hráz byla postavena pro nilskou vodu, ale nebyla přímo na řece, nýbrž u jejího levého břehu poblíž města Crocodilopole. Voda na tuto hráz byla vedena kanálem z řeky Nil. Po šest měsíců v období dešťů tekla voda do ohromné nádrže, která byla přes šest set kilometrů dlouhá. I dvě pyramidy zmizely zatopeny touto vodou. Když nastalo období sucha, napájela voda umělého jezera po dalších šest měsíců Nil.

Od těch dob bylo postaveno mnoho a mnoho různých přehrad na zadržení vody. Byly malé i větší a sloužily různým účelům. Nelze je spočítat. Vždyť jen v České republice stojí množství přehrad, z nichž některé jsou svojí velikostí úctyhodné, i když je s těmi největšími světovými obry nelze srovnávat. Nemáme na ně ani takové řeky, ani takové prostory.


Další články

Cuketová pomazánka na topinky se může skladovat ve sklenicích.
Tatarka z cukety se steriluje při teplotě 80 °C.
Ptačí hnízda zosobňují důvtip a vynalézavost svých ptačích stavitelů.
Vodácká naučná stezka Berounka se vine po břehu řeky.
Bylinky v květináči za oknem mají své nároky.
Zámek Dymokury je v současnosti přístupný.
Nejstarší kalendář v Nabta Playa.
Menhiry v severních Čechách jsou známy zejména na Žatecku a Lounsku.
Rákosník tamaryškový se ozývá rychlou proměnlivou slokou s dlouhými trylky.
Závody na saních a bobech jsou profesionální sporty.
Slaná cuketová buchta je upečená dozlatova.
Mejstarší zlatá mince byla nalezena v Bulharsku.
Rákosník ostřicový je tažný druh.
Kontinent Afrika byl pojmenován starými Římany.

Nejstarší přehrada je již dnes ztracena v temnotě dávných věků.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů