Oko

Závody na saních a bobech

Závody na bobech
Olympijské závody v jízdě na bobech. Obrázek: Wikipedia autor: Tim Hipps. Tento obrázek je dílem zaměstnance Armády Spojených států amerických pořízeným nebo vytvořeným během výkonu oficiálních povinností. Jako dílo federální vlády USA je tento obrázek volným dílem.

Při zimních radovánkách, když jezdíte na saních a bobech, si mnohdy ani neuvědomíme, že v těchto zimních radovánkách se pořádají i závody a jízda na saních i na bobech jsou profesionální sporty, a to dokonce olympijské. Závodní jízda na ledové dráze je však něco úplně jiného, než rekreační sáňkování či bobování. Například bobová dráha bývá dlouhá okolo kilometru a půl, má několik zatáček a boby na ní mohou dosáhnout rychlosti až 140 km/hod.

Počátky závodů na saních sahají do dob našich prapradědečků. První mezinárodní závod na saních se konal už před více než sto lety ve Švýcarsku.

Na olympijských hrách se pak saně poprvé představily v roce 1964. V sáňkařských soutěžích proti mozi sebou soupeří buďto jednotlivci nebo dvojice. Závodní saně se oproti bobům nedají řídit ani přibržďovat. Rozhodující pro hodnocení je čas, ve kterém se závodníkům podaří projet celou dráhu. Na rozdíl od bobů, kdy jsou závodníci alespoň trochu chráněni krytem bobu, je jízda na saních opravdu pro odvážné. Závodníci leží pouze na saních, kromě helmy a kombinézy nemají žádnou ochranu a řítí se obrovskou rychlostí ledovým korytem.

První závodní boby byly vyrobeny před více než sto lety ze dřeva. Brzy nato je nahradily ocelové boby, které se používají na závodech dodnes. Na rozdíl od saní se boby dají řídit a přibrzďovat, což má za úkol pilot a brzdař. Celá přední část bobu je takový ocelový kryt, jehož výroba je stejně obtížná jako výroba závodního auta nebo letadla.

Závodní bob je slušný kolos, váží s posádkou několik set kilogramů. Závodník v něm nikdy nesedí sám, závodí se na bobech dvojsedadlových a čtyřsedadlových. Celý tým musí být sehraný, aby dokázal co nejrychleji a nejbezpečněji projet celým ledovým korytem dráhy.


Další články

Cuketová pomazánka na topinky se může skladovat ve sklenicích.
Bylinky v květináči za oknem mají své nároky.
Zámek Doksy je doplněn hospodářskými stavbami.
Potáplice severní je vodní pták sladkovodních jezer.
Zámek Dymokury je v současnosti přístupný.
Slaná cuketová buchta je upečená dozlatova.
Zámek Chyše byl nově zrekonstruovaný.
Květiny v oknech vysazujeme v našich podmínkách většinou v květnu.
Menhiry v severních Čechách jsou známy zejména na Žatecku a Lounsku.
Vodácká naučná stezka Berounka se vine po břehu řeky.
Kontinent Afrika byl pojmenován starými Římany.
Bylinky do jídla kterému dodají vůni a chuť.
Tatarka z cukety se steriluje při teplotě 80 °C.
Brutnák lékařský dorůstá výšky až přes půl metru.

Závody na saních a bobech jsou olympijské sporty.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů