Oko

Pryšec obecný

Pryšec obecný
Pryšec obecný (Euphorbia esula). Obrázek: Wikipedia, autor: Kristian Peters - Fabelfroh.

Pryšec obecný je vytrvalá, středně vysoká, silně mléčící plevelná bylina, setrvávající úporně v půdě tenkým větveným kořenovým výběžkem s četnými kořeny. Lidově je nazýván bradaviční koření, žabí mléko, vlčí mléko, čertovo mléko, žabí mléč, hadí mlíčí.

Oblé, lysé, až přes 50 centimetrů vysoké lodyhy, v chodých trsech, jsou dole šupinaté, nahoře listnaté, s četnými úžlabními, hustě listnatými neplodnými větvemi. Na horní části lodyhy je několik květonosných větví. Střídavé, přisedlé listy jsou obkopinaté až čárkovitě kopinaté, ke spodině mírně zúžené, celokrajné, někdy vpředu jemně pilovité. Květenstvím je mnohoramenný lichookolík, podepřený kopinatými listeny. Jeho větve nesou v úžlabí dvou široce srdčitě trojbokých, širších než dlouhých, žlutých, na plodu červených listenů zákrovu vlastní oboupohlavné květenství. Květy mají střední, dlouze stopkatý semeník a vijany nahých, článkovaných tyčinek, vyrůstajících z úžlabí pěti listenů. Mezi listeny jsou typické okrouhle dvourohé žlázky (některé jsou též bezrohé), zprvu žlutavě a později hnědě zbarvené. Kvete v červnu a červenci, někdy i později. Plod je trojpouzdrá, lysá, jemně bradavičnatá, zelená tobolka, jejíž jednotlivá pouzdra jsou oddělena hlubokými zářezy. V každém pouzdru je jedno oválné, slabě lesklé semeno.

Pryšec obecný se rozmnožuje převážně semeny, které při opožděné seči dozrávají na loukách. Rozmnožují se také vegetativně částmi větveného výběžku a rozrůstají se od mateřské rostliny všemi směry, takže vytvářejí souvislá ohniska zaplevelení.

Pryšec obecný se vyskytuje především v Evropě. Je hojně rozšířeným druhem na území celé České republiky od nížin až po podhůří, místy až do horských oblastí. Je nepříjemným plevelem na loukách a pastvinách, neboť snižuje krmnou hodnotu zelené i suché píce. Nadzemní i podzemní orgány roní po poranění bílé mléko, které obsahuje malé množství kaučuku.


Další články

Cuketová buchta s tvarohem se peče na menším plechu.
Pryšec skočcový je dvouletá bylina.
Paví očko se lidově názývá živorodka duhová.
Nedaleko Mrtvého moře lze navštívit pozůstatky biblické Sodomy a Gomory.
Krutihlav obecný má nenápadný vzhled.
Cuketové karbanátky s mletým masem zprudka osmažíme v rozpáleném oleji.
Pryšec kolovratec se vyskytuje hojně jako plevel.
Monte Carlo je klenot Azurového pobřeží.
Nejvyšší tobogán na světě stojí v zábavním parku Schlitterbahn v Kansas City je dílem hemoglobinu, místu vodních radovánek.
Baltské pobřeží Polsko se táhne stovky kilometrů.
Z ovčí vlny se získává pevné vlákno.
Tymián obecný patří do čeledi hluchavkovitých.
Sýček obecný má výrazný hlas.
Cuketové karbanátky s ovesnými vločkami obalíme ve strouhance a osmažíme.

Pryšec obecný roste téměř po celé Evropě a dále na Sibiři, ve Střední Asii, v Číně a Koreji. Jedná se o slunomilnou rostlinu, která roste nejčastěji na lehkých, neobdělávaných půdách.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů