Oko

Co dokážou přežít mikroby

Mikroby dokážou přežít v extremních podmínkách
Mikroby dokážou přežít v extremních podmínkách, na obrázku povrch Měsíce. Obrázek: Wikipedia, autor: NASA (photo by Apollo 15).

Některé mikroby vynikají neuvěřitelnou vytrvalostí. Dokáží vydržet teploty od absolutní nuly až po 10 stupňů Celsia (možná i vyšší). Mohou existovat za podmínek blízkých vzduchoprázdnu i v tlaku několika stovek atmosfér. Mohou přežít v prostředí přísně zásaditém i natolik kyselém, že dokáže rozežírat kovy. Některé bakterie dokonce přežívají i uprostřed jaderných reaktorů.

Další v extremních podmínkách poněkud pozmění svou podobu. Vytvoří spory: jakoby se scvrknou, seschnou a obalí se, jejich metabolismus se zpomalí téměř k nečinnosti. Jakmile se však dostanou ke zdroji vody nebo potravy, opět se probudí k životu. Nikdo nedokáže říci, jak dlouho mohou takové bakterie přežívat, odhady se blíží (za suchého mrazu a při ultranízkých teplotách) až k několika milionům let.

Největší nebezpečí představuje pro mikroby radiace, především ultrafialové záření. Když je poškozena DNA, přestává organismus (na jakékoli vývojové úrovni) existovat. Ale některé bakterie doukáží škodlivému záření odolávat neuvěřitelně dlouho. Několik druhů mikroorganismů může podle výzkumů Cardiffské univerzity ve Walesu přežívat nechráněno před zářením vnějšího vesmíru. Podobný pokus provedli i vědci z univerzity v Leidenu. Vystavili bakteriální spory teplotám od 10 °C po absolutní nulu a zároveň silnému ultrafialovému záření, které by bakterie absorbovala při 2500 dlouhém pobytu v otevřeném vesmíru bez jakéhokoli chránění. Jeden z tisíce organismů zůstal naživu.

Z dosavadních znalostí vyplývá, že některé mikroorganismy by bez úhony přečkaly i cestu meziplanetárním prostorem, zejména pokud by byly chráněny uprostřed kamenů vyvržených do vesmíru nárazem komety nebo asteroidu. Už slabá vrstva horniny dokáže ultrafialové paprsky zablokovat, metr horniny odruší takřka veškeré záření. Teplota materiálu cestujícího mezi Marsem a Zemí se pohybuje kolem -50 °C, což jsou ideální podmínky pro zachování života mikroorganismu.


Další články

Mezihvězdný let a technologie pro jeho realizaci.
Běh se psem prospívá lidskému zdraví.
Sýček obecný loví zemědělské škůdce.
Špička obecná se hodí do polévky.
Mrtvé moře má velice slanou vodu.
Krutihlav obecný má zbarvení podobné rozpraskané kůře.
Svitky od Mrtvého moře byly nalezeny v roce 1947.
Stonehenge je monumentální stavba z obřích kamenných bloků.
Soužití psů a koček spočívá v porozumění signálům opačného druhu.
Čistá voda je základ pitného režimu, až jeho polovinu.
Předchůdce Stonehenge byl starší kamenný kruh, který zde stál již o asi 500 let dříve.
Memphis, Egypt najdeme 15 kilometrů jižně od pyramid v Gíze.
Georges Buffon nastínil, že vývojové změny v přírodě probíhaly od jednodušších ke složitějším.
Rossovo moře zasahuje hluboko do Antarktidy.

V jakých podmínkách dokážou přežít mikroby.

Články:

Jihočeské Stonehenge stojí ve vesnici Holašovice.
El Quseir leží při egyptském pobřeží Rudého moře.
Čisté prvky v přírodě se někdy vyskytují.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů