Oko

Město Chicago

Chicago Tribune
Budova Chicago Tribune, město Chicago, USA. Obrázek: Wikipedia, autor: The original uploader was Carptrash at English Wikipedia.

Chicago je město mnoha protikladů, místo, kde se propojuje černošské blues, polská kuchyně, italská mafie, luxusní domy v německém stylu a studené větry z prérie, dující mezi k nebi se tyčícími mrakodrapy, které přitahují oči mnoha návštěvníků.

K nebi vztyčené, sevřené a uspořádané mrakodrapy postavené z kamene, skla, mramoru a oceli, tvoří nezapomenutelné panorama města Chicaga. Spletí ulic, širokých jako pařížské bulváry a hlubokých jako kaňony, kličkují auta mezi stanicemi nadzemní dráhy, která je technickou relikvií minulého století.

Na mnoha místech v USA jsou kouty, kde lze jen těžko vnímat jakoukoli krásu, ale město Chicago si získalo své obdivovatele. Kovové město s množstvím odvážných a vyzývavých staveb a přehnaných architektonických výtvorů neokouzlí bezprostředním šarmem a neodolatelností, ani dramatičností jako třeba New York, ale vábí svou jednoduchostí a přímočarostí.

Americká města, stejně jako země sama, jen málokdy navazují na předchozí kulturní tradice. Chicago bylo založeno v roce 1770 Jeanem Baptistem Point du Sablé, synem kanadského obchodníka a černošské otrokyně. Podle dobových svědectví bylo Chicago, původně Checagou, v roce 1827 obýváno Indiány, mezi nimiž žilo šest nebo sedm amerických rodin a několik skupin míšenců.

V současné době drží město Chicago celou řadu rekordů. Chlubí se nejfrekventovanějším letištěm na světě, nejhustší železniční sítí, největším říčním přístavem, největším kongresovým centrem a řadou dalších. Město se rozprostírů v rozlehlé zemědělsko-průmyslové oblasti, u Michiganského jezera, které je větší než jezero Ženevské. Je domovem tří milionů lidí a ulice města dosahují délky pěti tisíc osmi set kilometrů.

V Chicagu se narodili Hemingway, Walt Disney, Kim Novaková a Raquel Welchová. Světlo světa zde spatřily Mc Cormickovy zemědělské stroje, časopis Playboyči McDonald's. Každý dům, každá stavba zde v sobě nese pečeť unikátní moderní architektury.

Na nejhezčí procházku Chicagem se můžete vydat z Congress street, na jižním okraji čtvrti Loop. Spatříte výtvory podobné létajícím akrobatům, které jsou obklopeny horskou dráhou nadzemního metra. Těmto slavným "elevated", které jsou familierně nazývány "el", je už více než sto let.

Nedaleko odtud stojí Manhattan Bulding (1890), který je prvním mrakodrapem, který byl kdy postaven. Je dílem slavného průkopníka výškových staveb, Williama Le Barona Jenneyho.

Kolem této budovy se do závratné výšky tyčí dalších pět výškových domů, které zkonstruovali pokračovatelé tohoto architektonického směru. Míjíme slavnou Monadnock Building (1891) a dostáváme se k Rookery Building (1888), kterou navrhl stejný tvůrce D. Burnham a v níž interiér z bílého mramoru vytvořil v roce 1907 architekt a básník Frank Lloyd Wright.

Na nábřeží řeky Chicago stojí legendární "gotická" budova Chicago Tribune, stále svěží Marina City se svými dvěma věžemi stylizovanými do vzoru listů artyčoku a také "Big John", stavba z kovu a kouřových skel se svým typickým X, která se tyčí do výšky tří set čtyřiceti metrů. Z čtyřiadevadesátého patra této budovy se otevírá prý nejhezčí výhled na celé Chicago.

Mezi budovami, na čtvercovém náměstí, plném akácií a stožárových sloupů, tryská dvacet pět vodotrysků. Tady, ve středu města a čtvrti Loop, hoří věčný oheň na počest Ameriky a těch, kdo ji budovali. Obyvatelé Chicaga milují lidovou zábavu.

Historie dýchá ze všech koutů zámožné čtvrti Oak Park, kolébky "prérijní školy", kde básník a architekt F. L. Wright postavil dům moderní doby. Není to shluk pseudogotických a tudorovských prvků, ale čistý moderní styl, "ve které se musí skvěle bydlet". Vzhledem k zámožným obyvatelům čtvrti nejsou moderní budovy zpřístupněny návštěvníkům každý den. Příležitost se naskýtá pouze jednou v roce, třetí květnovou sobotu, kdy více než třicet domů otevírá své brány.

Výlet v člunu po řece Chicago umožňuje obdivovat město z nového pohledu. Naproti Merchandise Mart se tyčí nejkrásnější chicagská budova "333 Wacker Drive de Kohn, Pedersen and Fox" (1983), z každého úhlu pohledu jiná, ale přesto skvostná jako celek. Obložená mramorem, ocelí a sklem, představuje další dílo ze školy chicagských architektů, kultu harmonie detailu Luise Sullivana, F. L. Wrighta a mistra technologie Miese Van Der Rohea. Bez tohoto domu je Chicago nepředstavitelné.

Na nebi architektury se objevila nová jména. Laurence Booth, Thomas Beeby a Helmut Jahn, autor několika budov na letišti O'Hara, ale především architekt, který navrhl nejvíce kontroverzní dům ve městě, "State of Illinois Center". Historie chicagské architektury nemá obdoby. Není inspirována žádnými evropskými směry. Chicago nalezlo svůj vlastní osobitý směr, nabitý šarmem, čistotou kompozice a její celkovou logickou skloubeností.


Další články

Tmavá slída se vyznačuje dokonalou štěpností.
Nástrahy přírodního koupání v lůně přírody.
Ranní káva se může stát zážitkem.
Bioluminiscence je pozoruhodný přírodní jev.
Krůtí kari nudličky na žampionech s rýží smažíme cca 15 minut.
Ostrov Aldabra působí dojmem, jako by byl z pohádky.
Mletá nebo zrnková káva, jaký je mezi nimi rozdíl.
Ostrov Martinik bývá nazýván ostrovem květin.
Tmavá třtinová melasa je sladká a výživově cenná.
Šachy jsou královna strategií a klasická desková hra.
Přírodní krása přirozené péče.
Staré město Dubrovník je sevřeno mezi hradbami.
Krevní skupiny určují vlastnosti červených krvinek člověka.
Singapur je město zákazů v jihovýchodní Asii.
Turecká káva má pěnu.

Město Chicago v USA propojuje černošské blues, luxusní domy v německém stylu, polskou kuchyni a studené větry z prérie, dující mezi k nebi se tyčícími mrakodrapy postavené ze skla, oceli, kamene a mramoru.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů